Jak rozdělat oheň ledem aneb Když zrovna nemáte po ruce zápalky a jde do tuhého

Ne, opravdu nejde jen o chytlavou frázi, během zimy se dá na rozdělání ohně použít jednoduchá kra, tedy plát ledu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tento postup se vám bude velmi hodit na zimní túře v případě, že jste důkladně promokli a všechno vaše vybavení je vlhké. Ačkoli jde tedy v základu o jednoduchý princip, je třeba držet se několika pravidel, aby byla metoda účinná. V první řadě potřebujete čistý led, budete totiž vyrábět čočku. Jakákoli nečistota ve vodě by mohla vaši snahu zhatit. Světlu nesmí v cestě skrze ledovou kru nic překážet. Čistotě se naštěstí dá slušně pomoct.

Jak na čistý kus ledu

Blok čirého ledu získáte tak, že jakoukoli nádobu – ze které lze pak led vyjmout – naplníte vodou z řeky nebo rozbředlým sněhem. Je potřeba, aby tloušťka výsledného bloku byla asi 6–7 centimetrů, pak má postup slušnou šanci na úspěch.

Výroba samotné čočky

Na obroušení a opracování je ideální normální nůž. Dbejte ovšem na to, aby čočka byla opravdu čočka, tedy měla konvexní tvar. Musí být silnější uprostřed a ke krajům se zužovat. Taky ji musíte perfektně vyleštit a vyhladit její povrch. Na konci byste neměli být schopni vizuálně rozeznat, jestli držíte kus ledu, nebo skutečné sklo.

Jak s ní zapálit oheň

Netřeba připomínat, že potřebujete dostatečně silné slunce, při zatažené obloze je postup nepoužitelný. Pak led použijte úplně stejně, jako kdybyste oheň zkoušeli rozdělat normální lupou. Koncentrujte světlo, až získáte silný tenký paprsek, který namíříte na jakýkoli troud. Teď už nezbývá než dávat pozor, až se z něj začne kouřit a vzplane.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pamatujte také na pevný úchop, protože i pokud nebude led teplotou tát, jeho povrch je vlhký, a tedy kluzký. Není tím pádem nic zvláštního, když vám upadne a rozpadne se. Přestože je led schopen stejného efektu jako skleněné čočka, chová se celkově jinak a je třeba s tímto faktorem počítat.

Jak jste naposled rozdělali oheň bez zápalek?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články