Místa na Zemi, kde přežijete apokalypsu bez úhony. Česko mezi nimi není, buďte připravení

Vědci sestavili seznam pěti národů, které mají největší šanci na to přežít potenciální apokalypsu. A miliardáři ze Silicon Valley už investují do krytů na Novém Zélandu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Se stále postupující změnou klimatu hledají experti ty nejlepší možné úkryty pro případ, že by dění na Zemi nabralo opravdu nepříjemné obrátky. Výběr spočíval v hodnocení tří hlavních kritérií. První z nich bylo, kolik půdy je využíváno pro zemědělství, aby byla udržena aktuální populace. Dalším bodem byla izolace, tedy jak daleko je země od silně obydlených území. A zatřetí soběstačnost v oblasti energie, tedy kolik elektřiny je země schopna vyrobit vlastními silami.

Příprava na nejhorší

K hodnocení použili badatelé z Anglia Ruskin University v Anglii data Univerzity v Notre Dame. Vyšlo jim pět lokalit, přičemž ve všech případech jde o ostrovy se silnou aglomerací schopnou udržet miliony lidí. Prvním je Nový Zéland, který díky vzdálenosti 4,5 tisíce kilometrů od rovníku patří mezi oblasti přirozeně studenější než jiné země. Je proto ideálním místem pro pobyt při vzrůstu celosvětové teploty. A 40 % energie tu pochází z obnovitelných zdrojů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Celkově pokryje Zéland 75 % své spotřeby a jediná vysoce obydlená blízká oblast je Austrálie. To znamená, že se sem při apokalypse bude cestovat hůře. Chování vlády během pandemie navíc ukázalo, že země umí přežít náročná období. Národ svižně uzavřel hranice a lockdownem účinně předešel šíření nákazy. V této zemi zemřelo na covid-19 jen 26 lidí, což jej dělá jednou z nejbezpečnějších zemí v nepříznivých časech.

Island a Spojené království

Island je domovem hojnosti přirozené energie díky geotermálním a vodním elektrárnám. Díky blízkosti severního pólu je region mnohem chladnější než zbytek Země. Ačkoli se tato oblast může zdát nehostinnou, obnovitelné zdroje stojí za více jak polovinou její zemědělské produkce. Hodně místních farmářů používá skleníky a páru z termálních pramenů pro posílení fotosyntézy u rostlin, které pěstují. Island tak má mnoho vlastností pro udržitelnost i během pohrom.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Británie má mnoho zemědělské půdy, mírnější klima a prakticky neustálý přísun srážek. To z ní podle expertů dělá výborné místo na obnovu společnosti. Region taky není pravidelně trápen žádnými výraznými přírodními katastrofami, což zvyšuje obecné šance na přežití. Hlavním problémem je ovšem omezená rozloha a neustále rostoucí populace. Krom toho energetické požadavky obyvatel této země mohou být právě během světové apokalypsy problém.

Břehy Irska a ty australské

Austrálie je jediným kontinentem na seznamu a její pozice a obrovská masa země z ní dělá další místo pro možné přežití. Každá její oblast má jiné klima, což zaručuje vysokou biodiverzitu ve fauně i flóře. Studie ovšem upozorňuje na to, že změna klimatu bude mít právě na Austrálii velmi negativní dopad. Méně by mohla být zasažena sousední Tasmánie, která by se v případě pohromy mohla pro kontinent stát jakýmsi záchranným člunem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Irské podnebí je podobné tomu britskému, hlavně co do četnosti srážek a úrodnosti půdy. Jeho menší populace také znamená menší požadavky na energii, z níž jedna třetina pochází z obnovitelných zdrojů. To byl stav v roce 2018 a trend se pořád navyšuje. Právě nízká spotřeba a růst obnovitelnosti dělají z britského souseda slibné místo pro život. Otázkou je samozřejmě konkrétní podoba světové katastrofy, pokud by k nějaké mělo dojít.

Cítíte potřebu připravit se na možnou celosvětovou katastrofu?

Zdroj: Insider

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články