Víte, že sníh je ve skutečnosti teplý a existuje až 35 druhů? Překvapující informace vás utvrdí, že jde o zázrak přírody

Pokud sedíte v křesle u krbu a popíjíte kávu, jsou bílé Vánoce velmi příjemné. Jenže když jste ve stejném čase ukrytí ve válečném zákopu, je to o dost jiný příběh.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Za občanské války v USA konfrontovala Unie Konfederaci během kruté zimy na plošině Ozark. Konfederace se dala na ústup, ale Unie ji pronásledovala. Postupně se počasí ještě zhoršilo, až nakonec uzavřelo v bouři sněhu a deště obě válčící strany. Čím to je, že ten jinak docela příjemný bílý materiál dovede způsobit takové potíže? Jak vlastně funguje? Sníh není rozhodně tak jednoduchá věc, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Sněžné ticho je skutečná věc

Pokrývka nového sněhu spolu s padajícími vločkami poměrně efektivně tlumí zvukové vlny. Proto jsou sněhové večery a noci skutečně tišší než za jiných podmínek. Ovšem zimní počasí umí zvuk také zesilovat, což vede k ozvěnám hlavně v korunách stromů. Když sníh roztaje a pak zmrzne na led, je situace zcela opačná. Tento materiál totiž místo tlumení zvukové vlny dokonale odráží. Odtud pochází ozvěny v ledových jeskyních.

iZdroj fotografie: Pxhere

Zasněžené vrcholky hor vypadají naprosto jasně bíle, jenže tento stav vody je ve skutečnosti zcela bezbarvý. Čiré vločky rozptylují světlo, a tak šíří barevné spektrum do všech směrů – díky čemuž vypadá sníh bíle. Z toho také plyne, že tento materiál může za určitých podmínek nabírat nejrůznější odstíny. Znečištění ovzduší ho může zabarvit do oranžova, růžova, dokonce i do černa. Hluboký sníh se někdy jeví jako načervenalý.

Sníh je svým způsobem teplý

Ačkoli je sníh technicky vzato zmrzlá voda, během dopadání na zem mezi sebou izoluje ohromné množství vzduchu. Strukturně je tedy více jak 90 % napadaného sněhu uvězněný vzduch, což z takové pokrývky dělá až překvapivě dobrou izolaci. Proto si mnoho zvířat hrabe v zimě nory a ze stejného důvodu také není v iglú zima. Vnitřek tohoto příbytku může být až o 70 stupňů teplejší než jeho okolí. Tyto vlastnosti využívají v zimě i vojáci.

iZdroj fotografie: Pxhere

Každá sněhová vločka má jádro a formuje se kolem centrálního základu. To může být smítko prachu nebo jakákoli jiná částice, okolo níž se následně mrazem zformuje vločka nám známého tvaru. Proto vločky vypadají jinak než kroupy nebo kapky deště, které padají dolů z nebe bez onoho tvrdého středu. Kdybyste se na sněhovou vločku podívali pod dostatečně kvalitním mikroskopem, najdete tam právě ten kousek, který celý její vznik začal.

Sněhu je víc jak 35 odlišných druhů

Vědec Andy Brunning byl pravým fanouškem sněhu a miloval ho do té míry, že identifikoval na 35 odlišných typů vloček. Zorganizoval je do kategorií jako sloupy, ploché, zárodky a podobně, všechny mají přitom 6 stran. Osmistranné vločky, které se používají jako dekorace, jsou tudíž zcela chybné. Geometrie molekul vody totiž při teplotě pod nulou žádný jiný než šesterečný krystal zformovat nedovoluje. Ne pět, ne čtyři, ne osm. Vždycky šest.

iZdroj fotografie: Pxhere

Znáte rčení, že někdo je jako sněhová vločka – jediný svého druhu? Bude potřeba vymyslet něco nového, protože tyto ledové struktury mohou být identické. Ačkoli mají –⁠ jak už jsme zjistili –⁠ širokou škálu tvarů, Nancy Knight našla dvě sněhové vločky, které byly skutečně zcela identické. Největší kdy zachycená vločka měla skoro 40 centimetrů a spadla v lednu roku 1887 ve Fort Keogha v Montaně. Podle místních byla velká jako krajáč na mléko.

Dva a půl metru sněhu za jediný den

Jestli jste opravdoví sněhoví fanatici, měli jste být 5. března 2015 v Capracotta v Itálii. Za jediný den tu napadlo 250 centimetrů sněhu. Nicméně Itálie není jediné místo, kde mají občas takovou nadílku. V oblasti Mount Baker ve státě Washington nasněžilo dohromady během jediné sezóny úctyhodných 30 metrů sněhu. To už je slušná nadílka, v takové by asi nikdo nechtěl zůstat trčet někde mimo civilizaci.

iZdroj fotografie: Pxhere

Hlavně v Severní Americe se vyskytují tzv. blizardy, lidé je někdy nazývají obecně sněhové bouře. Není to však přesné, resp. všechny blizardy jsou sněžné bouře, ale blizard samotný odlišuje síla přítomného větru. Sněžná bouře obecně znamená hodně napadlého sněhu, jenže blizard k tomu přidává ještě vítr o rychlosti 40 kilometrů v hodině nebo vyšší. Takže když bude jen hodně padat sníh, jste v bouři. Pokud neudržíte na hlavě čepici, bude to nejspíš blizard.

Stavíte i v dospělosti sněhuláky?

Zdroj: WeAreTheMighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články