Skutečné město, nebo jen hříčka přírody: Podvodní stavbu nedokázali vědci dodnes správně identifikovat

Vytvořil podvodní stavbu Yonaguni nebo se jedná o výtvor přírody? Záhada obřího moumentu stále láká stovky potápěčů z celého světa. Může se jednat o pozůstatek dávné civilizace?

podvodní stavbu i Zdroj fotografie: Vincent Lou / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Monument Yonaguni či Japonská Atlantída. I tak vědci a nadšenci nazývají podvodní komplex, který se nachází u japonského ostrova Yonaguni. Je 27 metrů vysoký, 150 metrů dlouhý a 40 metrů široký. Podvodní stavbu se však zatím nikomu nepodařilo identifikovat. Jedná se o výtvor dávné civilizace či o další důkaz toho, co všechno příroda dokáže?

Nalezl podvodní stavbu

Když se japonský potápěč Kihachiro Aratake vydal v roce 1987 pozorovat žraloky, netušil, že přitom objeví ohromnou podvodní stavbu, která zaměstná vědce na desítky let dopředu. Zpráva o jeho objevu se rychle rozšířila po celém Japonsku a následně i do celého světa. Dnes je toto místo vyhledávanou destinací nadšených potápěčů. Každý přitom doufá, že rozlouskne záhadu, kterou monument Yonaguni představuje.

iZdroj fotografie: Melkov / Creative Commons / CC BY-SA

Dílo dávné civilizace

Vědci se přou o to, zda se jedná o pozůstatek dávné civilizace či o výtvor přírody. Stáří monumentu se odhaduje zhruba na 10 tisíc let, což skeptici považují za dostatečný důkaz toho, že podvodní stavbu nevytvořila lidská ruka. Jiní naopak ve stejném argumentu spatřují potvrzení teorie, že se jedná o výtvor dávné civilizace. V 19. století se mezi akademiky rozšířila teorie o bájném kontinentě Mu, který se měl před lety potopit na dno oceánů. Podle některých pochází z bájného kontinentu Mu předci slavných Mayů. Může se zároveň jednat o stavitele tohoto monumentálního díla? Je monument Yonaguni pozůstatek bájného kontinentu?

Dílo přírody

Druhá teorie, která má podvodní stavbu vysvětlovat, se opírá o působení přirozených jevů. Podle zastánců této teorie se monument formoval působením častých zemětřesení, které jsou pro tuhle oblast světa typické. Mnohé by se mohlo vysvětlit také působením silných a nevyzpytatelných proudů, které v oblasti působí. Pro spoustu lidí je však takové vysvětlení naprosto nedostačující.

Monument se skládá z několika stupňů, které připomínají schody. Tvoří ho desítky koridorů, které připomínají ulice a jejich rohy jsou dokonale pravoúhlé. Přírodní jevy by jen těžko dokázaly vytvořit hrany s takovou geometrickou přesností. Mnozí navíc tvrdí, že na stěnách monumentu pozorovali vyobrazení zvířat a lidských tváří. Jak se však podobná stavba dostala na dno oceánu? Zdá se, že na řešení této záhady si ještě budeme muset počkat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články