Výstraha pro celé Česko: Nepřehlížejte varovné signály blížícího se tornáda, mohou vám zachránit život

Každým rokem vyrvou rotující sloupy větru ze země stromy a připraví lidi o střechu nad hlavou i o holé životy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sloupce rotujícího větru, které vyrůstají ze základen bouřkových mraků a likvidují všechno, co se jim připlete do cesty. Přesně to jsou tornáda, která odhazují auta jako papírky a stejně tak jakýkoli objekt, který není připevněn. Tornádo může v zásadě udeřit naprosto kdekoli a kdykoli, ovšem obvykle se vyskytuje několik okolností, které jeho přítomnost předznamenávají. Pojďme se na ně tedy podívat podrobněji.

Monitoring a varování

V oblastech, kde se tornáda vyskytují často (hlavně USA), existují podrobné systémy monitoringu počasí. Jedná se o síť detektorů, které signalizují počasí, ve kterém se tornádo může objevit. Přímé varování už znamená, že tornádo vzniklo a konkrétní oblast bude postižena. Prvním znamením možného příchodu tornáda jsou velmi rychle postupující mraky, které značí přítomnost opravdu silného větru.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dalším prvkem jsou stěny mraků a obecně klesání oblačnosti spojené s bouřkami. Zvláště pokud taková stěna mraků rotuje. S takto masivní bouří přijdou také veliké kroupy, čím silnější bouře, tím větší. Jejich výskyt znamená, že tornádo může opravdu vzniknout. Pokud není tornádo vidět, pátrejte po útržcích mraků. Samotnou formaci tornáda ukazuje mračný sloup, který dosáhne z bouřkového mraku na zem.

Přichází s obrovským hlukem

Blízkost tornáda značí hluk podobný projíždějícímu vlaku. Pokud se skutečně blíží tornádo, tvoří jeho předvoj silný déšť a masivní kroupy. Déšť se pak prudce zastaví, protože se mění směr proudění vzduchu. To také znamená, že vítr sbírá trosky, které odhazuje do dálky. Tornádu se lze bránit pouze útěkem do nejpevnějších částí budovy, ideálně do sklepa nebo chodeb uvnitř, nejlépe prostor bez oken.

iZdroj fotografie: Pixabay

Výskyt tornáda je souhrou velmi specifických podmínek a není možné ani předvídat, jak dlouho vydrží. Může trvat několik hodin a urazit desítky kilometrů, stejně jako se může rozptýlit po dvou minutách a vytrhnout maximálně několik stromů v lese. Mnoho tornád se bezpochyby vyskytuje, aniž by o nich kdokoli věděl, protože se zformují uprostřed ničeho, daleko od jakéhokoli lidského osídlení.

Zdroj: RainBowIntl

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články