Nedávné masivní výbuchy Etny byly vidět i ve vesmíru. Rozmary sicilské sopky zachytily vesmírné družice

Sicilská sopka Etna se opět probudila k životu a způsobila pozdvižení. Její erupční činnost byla tak výrazná, že ji zachytily i vesmírné satelity.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Etna, jedna z nejznámějších a nejčinnějších sopek na světe, se opět probudila k životu. Její nedávné erupce byly tak masivní, že je zachytily i satelitní snímky družic ve vesmíru. Tento jev není sice zcela ojedinělý, podobné situace se odehrály již dříve, přesto se jedná o nebývale zajímavou událost, která stojí za pozornost.

Proudy lávy viditelné až do vesmíru

Etna je nejaktivnější sopkou v celé Evropě, v eruptivním stavu se nachází už od roku 2011. Nejnovější série výbuchů odstartovala 16. února. Od té doby se zde objevuje pravidelná sopečná činnost, která neustává. Během erupcí vystřelovaly lávové fontány vysoko na noční oblohu a dosahovaly výšky 700 metrů, později dokonce okolo jednoho kilometru. Vulkanologové z italského Národního geofyzikálního a vulkanologického institutu tvrdí, že se jedná o nejsilnější činnost Etny v novodobé historii.

iZdroj fotografie: Unsplash

Série sopečných výbuchů Etny byly tak silné, že je zaznamenaly i družice patřící americké vesmírné společnosti NASA. Ty zkoumaly obrovské množství popela, kouře a lávy, které sopka chrlila směrem do nebe. Jedna z družic pořídila přirozený barevný pohled na sopku, který byl překryt infračervenými daty, aby ukázal teplé oblasti a místa, kde byla chrlící se láva nejvýraznější.

Velké erupce bez výraznějších škod

Kromě amerických satelitů zaznamenaly výbuchy Etny i evropské družice – konkrétně Copernicus Sentinel-2 z Evropské vesmírné agentury. Zachycen byl snímek, který pomocí infračerveného zobrazování ukázal lávu v jasně oranžové a červené barvě. V následujících dnech se přidávaly s objevy i další vesmírné instituce a společnosti, které jen potvrzovaly fakt, že Etna zažívá jedno z nejsilnějších erupčních období.

iZdroj fotografie: Unsplash

Přestože mohly snímky a obecně diskuze o těchto erupcích vyvolávat paniku a pocit nebezpečí, opak byl pravdou. Podle prohlášení NASA způsobily výbuchy spíše menší poškození v bezprostřední blízkosti Etny, než že by narušily její širší okolí. K nejvýraznějším problémům, které sopka způsobila, patří například dočasné uzavření letiště Catania nebo popel padající na sicilská města.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články