Varovné signály blížícího se hurikánu. Lze takto předpovídat i prudké deště a tornáda v Česku?

Hurikán po sobě nechává dílo zkázy, bere životy a ničí infrastrukturu. Bohužel je velmi obtížné předvídat výskyt této živelní pohromy dopředu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Přes složitost tohoto jevu vědci neustávají v jeho studiu a hledají signály, které předcházejí jeho formování. Přinášíme proto některé znaky, které lze v přírodě, a hlavně na pobřeží sledovat a které jsou varovnými symboly, že se blíží tak obrovská a silná věc, jako je právě hurikán. Pokles atmosférického tlaku může způsobit podráždění u lidí trpících artrózou a taky trvající bolesti hlavy kvůli změně tlaku krve v mozku.

Změny v povětří, moři a oblacích

Přibližně 3–4 dny před příchodem hurikánu se rozbouří hladina moře a vlny budou dorážet na pobřeží v rozmezí 6–9 vteřin. Přibližování hurikánu znamená častější a mohutnější příboj. Ten bude kulminovat 24 hodin před hurikánem s rychlostí větru asi 55 km v hodině. Ještě 72 hodin před hurikánem je atmosférický tlak stabilní. 36 hodin před ním se rapidně zvýší rychlost větru, 12 hodin před příchodem pohromy budou ve větru poletovat první trosky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pouhých 6 hodin do propuknutí hurikánu má vítr rychlost 144 km za hodinu a je dost silný na odnesení těžkých předmětů a ničení stromů. Tři dny před příchodem této katastrofy bývá obloha poseta kupovitými mraky, zhruba den a půl poté se objeví řasovitá oblačnost. V ten moment jsou lidé v nížinách vyzvání k evakuaci ze svých domovů. Intenzivní oblačnost přinese záhy silný déšť, který začíná 18 hodin před samotným hurikánem.

Jako když se nebe otevře

Nevypadá to ani jako déšť, spíš jako když se samo nebe otevře a zaplaví pevninu. Déšť je extrémně prudký a pokračuje až do úplného konce hurikánu. Jakékoli varování před hurikánem je třeba brát velmi vážně. Pokud bydlíte v oblasti, kde je jejich výskyt častý nebo pravidelný, vždycky mějte připravené pohotovostní zavazadlo pro případ nutnosti opustit domov. Obecným klíčem k bezpečnosti je vlastní pozornost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakmile se hurikán sám usadí a vyčerpá, bude trvat ještě asi 36 hodin, než se počasí zcela stabilizuje. Proto je třeba mít kromě dalších potřebných věcí v zavazadle i potraviny a nezapomenout také na zvířata, která doma chováte. Nakonec jsou to další členové vaší rodiny. Hurikány slábnou, jakmile se dostanou nad pevninu, kde přijdou o vodní zdroj, ovšem z různých důvodů se dostávají stále dále do vnitrozemí.

Zdroj: ScienceStruck

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články