Senzace ve Velké pyramidě v Gíze: Fotografie a záběry tajemné chodby mění pohled na celou historii

Jeden z pravděpodobně největších objevů 21. století ve Velké pyramidě v Gíze. Kamera zde totiž nalezla tajuplnou chodbu, která jistě skrývá spoustu historických artefaktů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Může se jednat o největší archeologický objev 21. století. U hlavního vchodu do Velké pyramidy v Gíze byla nalezena skrytá chodba. Je 9 metrů dlouhá a nachází se 7 metrů nad hlavním vchodem do pyramidy. Tato novina se stala zajímavou nejen pro jedince, kteří se zajímají o egyptské záhady. Objev oznámil nejslavnější egyptský archeolog Zahi Hawass. Ten v rozhovoru s novináři nedokázal skrýt emoce. 

Objev, který umožní určit historické záhady

Fotografie a záběry ukazující vnitřek tajné chodby byly prezentovány na tiskové konferenci, která se konala těsně před pyramidou. Na videu můžete vidět, jak je miniaturní kamera, umístěná na konci ohebného ramene, zavedena kruhovým otvorem v pyramidě. Po pár sekundách protrhávání kamenných bloků kamera najde prázdné místo, ze kterého se vyklube chodba dlouhá 9 metrů. Po představení filmu novinářům se ozval bouřlivý potlesk.

Najdou se konečně pozůstatky faraona?

Zahi Hawass dodal, že objevená chodba umožní konečně určit, zda je někde pohřební komora krále Chufua. Vědci si už léta lámou hlavu nad tím, proč uvnitř Velké pyramidy nezůstaly pozůstatky faraona. To právě on měl být totiž stavitelem této neobvyklé stavby. Z toho vyplývá, že její funkce mohla být úplně odlišná.

Jakou funkci původně chodba plnila?

Jakou funkci měla v pyramidě plnit devítimetrová chodba, není známo. Šéf Nejvyšší rady pro starožitnosti Egypta Mostafa Waziri věří, že nedokončená chodba může hrát důležitou roli při zachování stability celé stavby. Ta je totiž složena výhradně z kamenných bloků. „Účelem je uvolnit tlak bloků na hlavní chodbu k pyramidě, která je 7 metrů níže,“, vysvětlil Mostafa Waziri během tiskové konference. Existuje také možnost, že se pod chodbou nachází pokoj. Právě tajemný, prázdný prostor na tomto místě objevili vědci v rámci programu ScanPyramids.

Projekt, který analyzuje Velkou pyramidu

Projekt ScanPyramids začal v roce 2015. Spočíval v rentgenování Velké pyramidy v Gíze pomocí tzv. mionové radiografie, tedy využití kosmického záření. Právě díky této technologii vědci z týmu ScanPyramids oznámili objev dutého prostoru uvnitř pyramidy, který je dlouhý nejméně 30 metrů. 

Vystavěli pyramidy skutečně Egypťané?

Velká pyramida je také známá jako Cheopsova pyramida kvůli faraonovi Cheopsovi (Chufuovi) ze 4. dynastie, který vládl v letech 2 509 až 2 483 př. n. l. Byl to právě on, kdo údajně před 4 500 lety nařídil její stavbu. Tato teorie už však po dlouhá léta vzbuzuje pochybnosti mezi nadšenci do egyptských pyramid. Ti totiž věří, že Egypťané tyto pyramidy pouze zdědili po starší civilizaci a sami by je nikdy nedokázali postavit. Bližší analýzy tajemné chodby a jejího okolí brzy odhalí více.

Co by ještě mohli badatelé v tajemné chodbě najít?

Zdroj: Today
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články