U Nového Zélandu byly objeveny největší zbytky lávových lamp na světě

Na náhorní plošině Hikurangi na Novém Zélandu, která byla kdysi součástí sopečné hory Gargantuan, jež pokrývala 1 % zemského povrchu, byly objeveny největší zbytky lávových lamp na světě.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Lidé zase přišli s objevem, který se zapíše do přírodní historie naší planety a pomůže tak lépe pochopit její pochody.

Obrovský kus lávy

Asi před 120 miliony let se z okraje zemského jádra oddělila gargantuánská horká hornina a začala vytékat směrem k povrchu planety Země. Dnes se na pobřeží Nového Zélandu může ukrývat obrovské kus této lávové masy. Ve studii, která byla zveřejněna 27.května v časopise Science Advances, vědci měřili rychlost seismických vln, které procházejí vrstvou Země, jež se nazývá plášť. Tato vrstva leží mezi zemskou kůrou a vnějším jádrem. Jejich výzkum zaměřili na náhorní plošinu Hikurnagi, což je obrovský kus sopečné horniny ve tvaru trojúhelníku.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nový Zéland je vyhlášený nejenom sopkami

Trojúhelník pod mořem

Tento trojúhelník se nachází asi 2 tisíce kilometrů pod vrcholem jižního Tichého oceánu, nedaleko pobřeží Severního ostrova Nového Zélandu. Tým geologů a dalších vědců zde našel shodu mezi seismickými vlnami, které cestují skrze tento kus a těmi, které cestují přes dvě další blízké sopečné struktury. Podle výzkumu je tedy velmi pravděpodobné, že všechny tři z těchto podvodních struktur byli kdysi součástí téže gargantuánské náhorní plošiny. Tato plošina byla vytvořena před více jak 100 miliony let během největšího vylití sopečného materiálu v historii planety Země.

Planeta Země
Poslední zprávy oznamují, že u pobřeží Austrálie byly objeveny obrovské podvodní řeky
22. června 2020

Ovlivnění vývoje Země

Související sopečná činnost mohla hrát velmi důležitou roli v dějinách naší planety. S největší pravděpodobností ovlivňovala klima planety, ale také vývoj života spouštěním hromadných vyhynutí. Tyto hypotézy potvrzuje skutečnost, že Nový Zéland sedí na vrcholu toho, co kdysi bylo hybnou sílou planety Země.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ochrana životního prostředí je v dnešní době priorita

Zemský plášť a sopky

Zemské pláště se vytvářejí, když se obrovské lávové lampy horkých skalních úlomků odtrhávají od hranice, kde se zemský plášť setkává s vnějším jádrem, a poté stoupají tisíce kilometrů směrem k povrchu Země. Zatímco většina lávových lamp je chycena v plášti, menší kousky stále stoupají vzhůru a postupně vybuchují na povrchu prostřednictvím sopek. Geologové mají podezření, že pláště jsou zodpovědné za některé z největších sopečných výbuchů na Zemi, včetně řetězce havajsko-císařských námořníků, které patří k největším sopkám na planetě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články