Poslední zprávy oznamují, že u pobřeží Austrálie byly objeveny obrovské podvodní řeky

Planeta země je úžasnou planetou, která v sobě ukrývá ohromné množství tajemství, záhad a nejrůznějších krás přírody. I přesto, že už se několik desítek let ne-li století, snaží vědci z celého světa přijít na odpovědi k těmto záhadám, stále má planeta mnoho věcí, které můžeme objevit.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Na každou oblast existuje řada odborníků, kteří se jí věnují. Díky tomu bylo zjištěno, že například u pobřeží kontinentu Austrálie byly objeveny podvodní řeky. Tyto řeky mohly být velmi důležitou cestou pro přesun materiálu z pobřeží do oceánu.

Robotické oceánské kluzáky

Masivní podvodní řeky byly objeveny ve skrytu u jednoho australského pobřeží. S jejich objevením si poradily robotické oceánské kluzáky, které jsou velmi účinné, moderní a vědci je rádi používají. Právě podle vědců a výsledků z těchto kluzáků je patrné, že podvodní řeky mohly být velmi důležitou transportní trasou při přesunu materiálu z pobřeží do hlubokého oceánu, alespoň to si myslí v současné době vědci.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Austrálie skrývá dlouho neobjevené tajemství

Husté kaskádové vody

Tyto skryté podvodní řeky se nazývají husté kaskádové vody. Vznikají v případě, kdy mělká voda na pobřeží ztrácí teplo během chladnějších měsíců. Tato voda je již velmi slaná díky odpařování vody během horkých letních měsíců. Vyskytuje se tam tak velmi chladný slaný proud vody ve vnitřní části kontinentálního šelfu a je hustší než hluboká voda. Kontinentální šelf je okraj kontinentu, jenž je obvykle ponořen v mělké vodě, resp. na mělčině.

Devět let na moři

Podle prohlášení University of Western Australia je tato řeka poháněna rozdílem v hustotě a teče z pobřeží podél oceánského dna. Předchozí studie dokumentovaly tento jev, ale byly omezeny svým rozsahem. Podle studie nebylo ani zkoumáno, jak jsou tyto řeky ovlivněny ročními obdobími. Nyní se skupina vědců z již jmenované univerzity snaží analyzovat data shromážděná v letech 2008 až 2019 oceánskými kluzáky z osmi míst na australském pobřeží. Data jsou ekvivalentní tomu, jako kdybyste strávili 2500 dní na moři.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nejenom na povrchu, ale i pod zemí mohou téct řeky

Celosvětově ojedinělý výskyt řek

V rámci australského integrovaného mořského pozorovacího systému shromažďovaly autonomní podvodní vozidla rozmístěná podél pobřeží údaje o teplotě a salinitě (koncentraci soli ve vodě). Tato měření umožnila vědcům odvodit hustotu vody a odhalit přítomnost těchto podvodních řek. Bylo zjištěno, že podvodní řeky jsou pravidelným jevem během podzimních a zimních měsíců v Austrálii. V nové studii vědci také zjistili, že podvodní řeky odolaly silným větrům a přílivům, které vody často vzbuzují. Jde tedy o objev celosvětově ojedinělého výskytu, alespoň podle vědců. Je dobré zmínit, že podvodní kluzáky byly vybaveny senzory pro detekci organických látek a chlorofylu, což je zelený pigment vyskytující se v rostlinách, řasách a sinicích.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články