Enormní tání antarktických ledovců odborníci přisuzovali klimatickým změnám. Může za to však něco zcela jiného

Nedávný výzkum tepelného proudění na západě Antarktidy identifikoval nové potenciálně slabé místo. Teplo ohrožuje Thwaitesův ledovec a jeho stabilitu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Postupné úbytky ledu z Thwaitesova ledovce v západní Antarktidě jsou aktuálně odpovědné za přibližně 4 % globálního zvýšení hladin oceánů. A tento podíl může ještě narůst, protože doslova žádná další ledová oblast v Antarktidě se nemění tak drasticky rychle jako právě Thwaitesův ledovec. Do nedávné doby přitom experti připisovali tyto jevy změnám klimatu a tomu, že tento ledovec spočívá velkou částí na mořském dně.

Ledovec věštící zkázu

Právě kontakt s mořským dnem by znamenal setkávání se znatelně teplejšími vodními masami. Jenže nová studie ukázala znatelný příliv tepla z vrstev Země pod ledovcem. Tento příkon nejspíš posuny ledovců ovlivňuje už miliony let. Celý ledovec sedí v tektonickém příkopu, kde je zemská kůra znatelně tenčí než na východě Antarktidy – tam dosahuje tloušťky až 40 kilometrů. Západní část je geologicky mnohem mladší a nesestává z jednoho kusu pevniny.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tento region je něco jako rozbitá dlaždice složená z několika dílů o tloušťce jen 17–25 kilometrů. Na základě dosavadních dat ovšem nejsou vědci schopni stanovit přesnou míru, jakou termální proud ohřívá právě Thwaitesův ledovec. Tahle teplota totiž záleží na složení horniny či na tom, jestli jde o metry vodního sedimentu. Každé složení vede teplo zcela odlišným způsobem, tento proud je ale každopádně klíčový pro budoucnost celého ledovce.

Postupné rozboření giganta

Vysoká míra spodního tepla tohoto typu může postupně pronikat do těla ledovce, ten už pak nebude promrzat tak důkladně. Stejně tak může na jeho povrchu být neustále přítomna vrstva tekuté vody místo ledu. Obojí bude mít za následek mnohem jednodušší odpadání masivních bloků ledu. V budoucnu může také zmizet izolující funkce ledovce a zmíněný proud se dostane ještě dál. Jeho projevy tak budou pozorovatelné i na dalších částech Antarktidy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nové geotermální mapy vychází z několika souborů dat pocházejících ze západní Antarktidy. Tyto údaje analytici seskládali a propojili použitím dalších algoritmů. Momentálně se mezinárodní tým polárníků chystá zjistit přesný stav zmíněného proudu. Půjde o sběr vzorků přímo z tektonických hřbetů a místního měření tepelných proudů. Aktualizované údaje pak pomohou sestavit nové tepelné mapy západní Antarktidy a zjistit přesná rizika.

Zdroj: ScienceDaily

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články