Thorova studna aneb brána do pekla: Za tajemnou propast opředenou mýty a legendami může fyzika

Thorova studna byla po staletí opředena nejrůznějšími mytickými příběhy, záhadami a tajemstvími. Dnes je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí, avšak za její vznik nemohly žádné zázraky, jen obyčejná fyzika.

Thorova studna i Zdroj fotografie: John Fowler / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Přírodní úkaz s názvem Thorova studna, která se nachází na pobřeží Oregonu, je přírodním divem, který fascinuje návštěvníky svým tajemstvím a svou majestátností. Tato propast, známá také jako “studna smrti” nebo “brána do pekla” se nachází v Cape Perpetua Scenic Area, jen tři míle jižně od malebného pobřežního města Yachats a je snadno přístupná po silnici 101. I když na první pohled může Thorova studna vypadat jako obrovský otvor, ve skutečnosti je to bývalá mořská jeskyně, vyhloubená tisíciletími působícím náporem mořských vln. V podstatě obyčejná jeskyně, které se propadl strop a svým vzhledem a majestátností dnes vyráží dech turistům z celého světa.

Žádné nadpřirozeno, jen fyzika

Její název je spojen s hromovým bohem severské mytologie, Thorem. Podle legendy to bylo údajně Thorovo mocné kladivo, které udeřilo do břehu a vytvořilo toto záhadné místo. Přesné okolnosti tohoto údajného zásahu zůstávají nejasné a tajemné, stejně jako to, kdo s tímto tvrzením vlastně přišel. Samotná propast není tak bezedná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoliv vypadá jako velmi hluboká, ve skutečnosti je její hloubka pouhých 6 metrů. Co dělá Thorovu studnu ještě zajímavější, je fakt, že voda, která do ní vnikne, se okamžitě vrací zpět do Tichého oceánu skrze velký otvor v jejím dně. 

Můžete ji navštívit v jakoukoliv dobu, ale pokud chcete vidět spektakulární přehlídku oceánské síly, doporučuje se přijet zhruba hodinu před přílivem. V tomto okamžiku se voda hrne do propasti a vytváří ohromující vodní výtrysky dosahující výšky až 12 metrů. 

Thorova studna iZdroj fotografie: Joe Mabel / Creative Commons / CC BY-SA

Studna, která zabíjí

Při průzkumu Thorovy studny je třeba být opatrný a respektovat sílu přírody. Okolní skalnaté útesy jsou ostré a neúprosné a pády mohou být bolestivé. Vzhledem k absenci bezpečnostních zábradlí závisí bezpečnost návštěvníků především na jejich vlastním zdravém úsudku a zachovávání bezpečné vzdálenosti. Thorova studna nám poskytuje možnost spatřit úchvatné dílo přírody, které je stejnou měrou úctyhodné, tajemné a ohromující. V jejím nitru se ukrývá svět, který byl vytvořen drsnou krásou přírody a silami, které ovlivňují náš svět po staletí. Je to místo, které nás přitahuje svou záhadou a nutí nás přemýšlet o tom, co se skrývá pod hladinou. A kromě samotné Thorovy studny nabízí okolní příroda mnoho dalších zázraků, které rozhodně stojí za prozkoumání.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články