Tajemství Velké modré díry odhaleno: Na dně se skrývá lahev sycené limonády, ale i lidská těla

Pod hladinou karibského moře u belizského pobřeží se nachází úžasný jev známý jako Velká modrá díra. Ta skrývá na svém dně mnoho tajemství.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pod hladinou azurových vod Belize se skrývá jedinečný přírodní úkaz známý jako Velká modrá díra. Tato ohromná mořská propast již dlouho fascinuje badatele i dobrodruhy, kteří touží odhalit její tajemství a chtěli by přijít na to, co se na jejím dně vlastně skrývá. Tým odvážlivců se nedávno vydal na výpravu k tomuto záhadnému místu a jejich objevy ohromily celý svět. Informoval o tom web jpost.

Skryté tajemství

Velká modrá díra, nacházející se u pobřeží Belize v Karibiku, je vizuálním úchvatem. Tato přírodní kráska se rozkládá na ploše přes 300 metrů v průměru a dosahuje hloubky přibližně 124 metrů. Tento úžasný útvar je součástí rezervace Belizského bariérového útesu a má prestižní status světového dědictví UNESCO. V roce 2018 se tým potápěčů pod vedením miliardáře Richarda Bransona z firmy Aquatica Submarines rozhodl provést odvážnou expedici k samotnému dnu této ohromné mořské propasti. Jejich cílem bylo odhalit tajemství, která se skrývají v hloubkách této podmořské krásy, a vytvořit 3D mapu tohoto fascinujícího místa. 

iZdroj fotografie: florent1024 / Creative Commons / CC BY-SA

Co je na dně modré díry?

Expedice začala nadějně. Potápěči obdivovali bohatý mořský život, včetně mořských želv, žraloků útesových a obřích korálů, které se nacházely ve mělčích částech Velké modré díry. Jak se však ponořovali hlouběji, začali si všímat postupného úbytku života. Při hloubce okolo 90 metrů narazili na hrozivou překážku – silnou vrstvu toxického sirovodíku. Tato jedovatá vrstva účinně izolovala hlubší části propasti od kyslíku nad nimi, čímž zamezila životu. Během průzkumu tým udělal několik překvapivých objevů. Mezi troskami na dně byly nalezeny mušle a škeble, spolu s mrtvými kraby poustevníky, kteří se do díry odvážili, ale nenašli cestu zpět a zemřeli. 

Šokující objev

Ještě smutnějším zjevem byla dvoulitrová láhev od coly, symbol lidského vlivu na tuto kdysi nedotčenou oblast. Nicméně ten nejzarážející objev teprve přišel. Mezi troskami narazili potápěči na dvě lidská těla, která pravděpodobně patřila ztraceným potápěčům z předchozí výpravy do Velké modré díry. Rozhodnutí bylo nezasahovat a nechat je spočívat v pokoji na dně propasti. Tato odvážná expedice do Velké modré díry nám přinesla nové poznatky o tomto ohromném přírodním úkazu a poukázala na jeho křehkost a zranitelnost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články