Objeven gigantický korálový útes u Tahiti. Pozoruhodný úkaz učaroval velikostí a nedotčeností

U pobřeží Tahiti ve Francouzské Polynésii byl nalezen obrovský a nedotčený korálový útes. Na délku měří 3 kilometry, což je skoro 27 fotbalových hřišť.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Alexis Rosenfeld
                   

Pravděpodobně se jedná o jeden z největších útvarů tohoto typu na celé planetě. Je také jedním z nejzdravějších, což badatelé stojící za jeho objevem přikládají velké hloubce. Byl nalezen během mapování oceánů pro UNESCO, jak uvedla v prohlášení Audrey Azoulay, jeho ředitelka. Většina známých útesů je v hloubce přibližně 25 metrů, zatímco nejnovější člen skupiny se nachází v hloubce 30–65 metrů pod vodní hladinou.

Ochrana díky hlubinné poloze

Právě dodatečné metry chrání podle týmu tento útvar před blednutím způsobeným globálním oteplováním. Tato rovina je známá také jako „zóna soumraku“ a je studována velmi vzácně. To z ní dělá potenciálně bohatý zdroj pro objevy nových útesů, což tým hodlá v budoucnu prozkoumat. „Momentálně známe lépe povrch Měsíce než hlubiny oceánů. Z celého rozsahu jejich dna bylo prozkoumáno jen asi 20 %.“

iZdroj fotografie: Se souhlasem Alexis Rosenfeld

„Tento úžasný objev u pobřeží Tahiti rozšíří naše znalosti o tom, co se nachází v mořských hlubinách.“ Korály připomínající tvarem růže byly objeveny v listopadu a mají v průměru asi 2 metry. Primárně jde o dva druhy, Porites rus dominuje horní vrstvě a Pachyseris speciosa té dolní. Potápěčům z týmu UNESCO zabralo prozkoumání celého útesu 200 hodin, tato námaha se ale definitivně vyplatila.

Krása i ochrana v jednom

„Bylo naprosto magické vidět tento gigantický, růžím podobný korálový útes, který se roztahuje, kam až oko dohlédne. Jako nádherná malba,“ řekla Alexis Rosenfeld, francouzská fotografka a členka objevitelského týmu. Nález je zcela klíčový pro výzkum, protože tyto korály jsou zdrojem potravy a bydlištěm velkého množství organismů. Mohou nám tedy říct opravdu hodně o oceánské biodiverzitě. Jsou také jakýmsi štítem.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Alexis Rosenfeld

Korálové útesy totiž poskytují pobřeží ochranu před erozí, a dokonce vlnami tsunami. Různorodost místních organismů je velmi důležitá také s hlediska lékařského výzkumu. Bohužel patří tyto útvary mezi nejohroženější oceánské ekosystémy, neboť jsou velmi citlivé na globální změny podnebí. „Jak se horní voda ohřívá rychleji než hluboká, přesunou se sem formy života z horních vrstev. Proto je musíme do budoucna systematicky chránit.“

Co vám nejvíc učarovalo při pohledu do hlubin oceánu?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články