První vesmírný hurikán, který byl detekovaný nad severním pólem, vědce ohromil

Podle vědců se může jakákoli planeta s plasmou a magnetickým polem stát obětí těchto „brutálních“ vesmírných bouří.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Poprvé v historii detekovali astronomové silný a 1000 kilometrů široký hurikán plasmy v horní atmosféře planety Země. Říkají tomuto úkazu vesmírný hurikán. Fenomén zuřil po dobu asi osmi hodin během 20. Srpna 2014 a vířil stovky mil nad zemským magnetickým polem. Aspoň to uvedla studie uvedená 22. Února. Bouře je tvořena spletenými chuchvalci linek magnetického pole a velmi rychlého slunečního větru.

Obrovská bouře, kterou oko smrtelníka nespatří

Tento hurikán není viditelný pouhým okem, zachytily ho ovšem čtyři meteorologické satelity, které přelétávaly nad oblastí severního pólu. Detekovaly formaci ne nepodobnou běžnému pozemskému hurikánu, která měla tvar trychtýře s klidným „okem“ uprostřed. Tato oblast byla obklopena několika rameny rotujícími proti směru hodinových ručiček, tvořenými plasmatem, tedy ionizovaným plynem vyskytujícím se všude ve sluneční soustavě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Plasma se vyskytuje také v zemské atmosféře. Místo dešťové vody padají z vesmírného hurikánu elektrony přímo do zemské horní atmosféry. Dosud nebylo potvrzené, zda tyto jevy skutečně existují, takže dokázat to takto přímým pozorováním je dle vědců nebo neuvěřitelného. Tropické bouře jsou spojené s obrovským množstvím energie a vesmírné hurikány musí vznikat nezvykle silným a prudkým výkyvem solární energie.

Následek silného slunečního „závanu“

Takový sluneční vítr nabije energii právě částice v horní atmosféře Země. Použitím 3D simulačního modelu tohoto hurikánu usoudili, že formace je výsledkem komplexní interakce mezi příchozím solárním větrem, což je velmi rychlá vichřice plasmy pravidelně uvolňovaná Sluncem, a magnetickým polem nad severním pólem. I když jde o první přímé pozorování vesmírného hurikánu, podle vědců se takové systémy mohou i na dalších planetách.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jde jen o to, aby takové planety měly vlastní magnetické pole a v jejich atmosféře byla přítomna plasma. A tato kombinace už byla pozorována na více planetách, takže fenomén rozhodně nebude jedinečný. Máme se však takového úkazu bát? Nejspíše nikoli, protože jeho výskyt v horní atmosféře nepředstavuje pro planetu jakkoli výrazné riziko. Může mít ovšem vliv na objekty na orbitu a tedy například na spolehlivost GPS nebo dalších komunikačních systémů.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články