Průzkumný tým složený ze speleologů prozkoumal poprvé v historii dno Barhútské studny. Přírodnímu závrtu se přezdívá „brána do pekel“.
Barhútská studna je přírodní krasový závrt, který se nachází uprostřed pouště v provincii Al-Mahra ve východním Jemenu – nedaleko hranic s Ománem. Kvůli její tajemnosti (dosud nebyla podrobně prozkoumána) je opředena řadou legend a pověr, kterým místní obyvatelé stále bezmezně věří, a jež jí vynesly označení „Pekelná studna“. Prvními průzkumníky, kteří se odvážili až na její dno, jsou ománští speleologové. Ti se v září loňského roku spustili do hloubky 112 metrů a mohli si jako první na světě útvar prohlédnout.
Jako první dosáhli dna Pekelné studny
Gigantický přírodní závrt, jehož vstupní otvor je 30 metrů široký, a který sahá až do hloubky 112 metrů, zůstával dlouhou dobu zahalen tajemstvím. Ačkoliv se o jeho prozkoumání pokoušela řada amatérských jeskyňářů, na dno se žádný z nich nedostal (nadšenci se dokázali spustit maximálně do hloubky 60–80 metrů). Teprve minulý rok – 15. září 2021 – ho důkladněji prozkoumala skupina deseti ománských speleologů z týmu Oman Cave Exploration Team.
Ti na okraji závrtu postavili kladkový systém, který jim umožnil sestoupit až na samé dno. Tam na osm z nich čekalo překvapení (dva členové týmu zůstali nahoře, aby svým kolegům zajistili bezpečný sestup i výstup). Neodhalili kus jemenské historie, jak doufali, ovšem nalezli vodopády, stalagmity sahající do výšky až 9 metrů či vzácné jeskynní perly. Ty vznikají jako sekundární krasový jev v průběhu desetiletí u dna (krasových) jeskynní srážením aragonitu na drobných kamíncích či hrubém písku mělkých jezírek.
Kromě přírodních útvarů narazili speleologové na dně závrtu na hady, žáby, brouky nebo uhynulá zvířata (především různé ptáky), která do Barhútské studny spadla. Aby přírodnímu úkazu lépe porozuměli, odebrali z něj vzorky hornin, vody i půdy. Pokud se jim to podaří, chtějí podle nich určit stáří závrtu a jeho historii.
Barhútská studna měla být bránou do pekel
Ačkoliv je vznik přírodních závrtů dobře popsán (zejména vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z nejtypičtějších povrchových krasových jevů), místní obyvatelé stále věří, že se jedná o bránu do pekel. Legendu, která se traduje již po staletí, podkládají mj. odporným zápachem, který se z Pekelné studny line. Jiná část tamních obyvatel věří, že Barhútská studna vznikla jako vězení pro džiny či démony. Z toho důvodu je nebezpečné se k ní přibližovat, jelikož by vás mohla vtáhnout dovnitř. Zakázané je o ní rovněž mluvit – přináší to neštěstí.
Jaké další fascinující přírodní úkazy znáte?