Proč vlastně střelka kompasu ukazuje k severnímu pólu? Odpověď je poměrně jasná

Magnetické póly a geografické póly se liší asi o deset stupňů. Země se točí kolem geografických pólů, ale střelka kompasu ukazuje k magnetickým

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Magnetický kompas neukazuje k zeměpisnému pólu, řídí se podle zemského magnetismus, který je odlišný. Navíc magnetický pól blízký zeměpisnému severnímu je vlastně jižní magnetický. Když dojde na magnety, protiklady se zkrátka přitahují. To znamená, že severní konec magnetu v kompasu je přitahován jižním magnetickým pólem, který leží blízko zemského severního.

Čert aby se v tom magnetismu vyznal

Linky magnetického pole vně stálých magnetů vždycky probíhají od severního magnetického pólu k jižnímu magnetickému pólu. Proto linie magnetického pole země běží od jižní geografické hemisféry vstříc jižní geografické hemisféře. Zeměpisný severní a jižní pól naznačují body, kde se rotace zemské osy setkává se zemským povrchem. Představte si, že držíte v ruce tenisový míček, přesně mezi palcem a ukazovákem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na ten míček tlačíte tak, aby se otáčel. Bod, kde se váš palec a ukazovák dotýkají povrchu míčku, jsou zeměpisnými severním a jižním pólem rotace míčku. Osoba stojící na rovníku se díky zemské rotaci pohybuje nejrychleji, zatímco osoba stojící právě na zeměpisném pólu se díky té samé rotaci nepohybuje vůbec. Zemské magnetické póly určují centrum regionu, kde magnetické linie končí a začínají.

Jak prosté, milý Watsone

Zemské zeměpisné a magnetické póly nejsou přesně zarovnané, protože obojí vystává z odlišných mechanismů. Magnetické pole země je tvořeno cirkulací tekutých železných rud ve vnějším jádru planety. Navíc magnetické póly planety Země neustále mění svou lokalitu relativně k zemským zeměpisným pólům.

iZdroj fotografie: Pixabay

Aktuálně leží magnetický jižní pól asi o padesát stupňů dál od zeměpisného severního pólu a sedí v Arktickém oceánu severně od Aljašky. Severní konec na kompasu bude tím pádem ukazovat zhruba k Aljašce a ne přesně k severnímu pólu. Z toho je vidět, že základní informace o magnetismu či pólech, jaké kolikrát dostáváme ve škole, nejsou za prvé vždy zcela přesné, za druhé nejsou fixní a jde o pohyblivý mechanismus.

Zdroj: Wtamu

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články