Požáry, vedra a hurikány lámaly v roce 2020 všechny druhy rekordů

V roce 2020 se objevily největší požáry na území Colorada, včetně velkého východního požáru poblíž národního parku Rocky Mountain.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Rok 2020 byl obecně ve znamení nepolevujících klimatických změn sahajících od extrémních veder přes divoké požáry až po hurikány, z nichž mnohé spojili vědci přímo s klimatickými změnami způsobenými člověkem. Každý z těchto událostí si vyžádala masivní daň v lidských životech a škodách. Od října zažily Spojené Státy samotné aspoň 16 katastrof spojených s klimatem nebo počasím, z nichž každá stála víc než miliardu na škodách.

Australské ohnivé černé léto

Ohně, které spálily v období mezi červencem 2019 a březnem 2020 severovýchodní Austrálii, vypálily zhruba 11 milionů hektarů a zabily desítky lidí. Klimatické změny způsobily, že šance výskytu těchto požárů byla minimálně o 30 % vyšší, poznamenali k tomu vědci. Hlavním důvodem je těžké a déle trvající vedro, které zemi v letech 2019 a 2020 doslova opékalo. A tato extrémní teplota sama o sobě byla dostatečnou katastrofou.

iZdroj fotografie: Unsplash

Intenzita australských ohňů přinesla některé skutečné extrémy, jak formaci věžovitých mraků, které zvedly tuny dýmu až do stratosféry. Jeden z nich dosáhl pomocí rotujícího větru rekordních 31 kilometrů a dosáhl tak až ozonové vrstvě planety. Ačkoli jeho následky nejsou známé, takový chochol kouře mohl spustit reakci, která ozon likviduje. Nespočet prakticky zmrzačených zvířecích i rostlinných populací není ani třeba zmiňovat.

Supernabité hurikány smetající všechno v cestě

Už v prvním čtvrtletí vědci odhadli, že sezóna hurikánů, která trvá od června do listopadu, bude vydatná a navštíví nás 18 pojmenovaných bouří místo průměrných 12. V srpnu meteorologové odhad ještě zvedli na 25 bouří. Jenže rok 2020 překonal i tohle a celkově přinesl státům 30 bouří s vlastními jmény. Hurikán Laura se rychle dostal intenzitou na kategorii 4 a 27 srpna dorazil na pevninu, konkrétně do Louisiany.

iZdroj fotografie: Unsplash

Je velmi těžké spojit klimatické změn s počtem bouří v konkrétním roce. Velmi teplé vody oceánu, jako ty v Atlantiku, přispívají k formování tropických cyklón. A je pravda, že rostoucí teplota vody má spojení se změnou klimatu, protože povrch moří polyká stále větší množství tepla z atmosféry. Tato teplota zvyšuje intenzitu hurikánů a dovoluje jim pohybovat se hlouběji do vnitrozemí, protože vydrží déle a při přechodu na pevninu nepřichází o tolik energie.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články