Požáry, vedra a hurikány lámaly v roce 2020 všechny druhy rekordů

V roce 2020 se objevily největší požáry na území Colorada, včetně velkého východního požáru poblíž národního parku Rocky Mountain.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Rok 2020 byl obecně ve znamení nepolevujících klimatických změn sahajících od extrémních veder přes divoké požáry až po hurikány, z nichž mnohé spojili vědci přímo s klimatickými změnami způsobenými člověkem. Každý z těchto událostí si vyžádala masivní daň v lidských životech a škodách. Od října zažily Spojené Státy samotné aspoň 16 katastrof spojených s klimatem nebo počasím, z nichž každá stála víc než miliardu na škodách.

Australské ohnivé černé léto

Ohně, které spálily v období mezi červencem 2019 a březnem 2020 severovýchodní Austrálii, vypálily zhruba 11 milionů hektarů a zabily desítky lidí. Klimatické změny způsobily, že šance výskytu těchto požárů byla minimálně o 30 % vyšší, poznamenali k tomu vědci. Hlavním důvodem je těžké a déle trvající vedro, které zemi v letech 2019 a 2020 doslova opékalo. A tato extrémní teplota sama o sobě byla dostatečnou katastrofou.

iZdroj fotografie: Unsplash

Intenzita australských ohňů přinesla některé skutečné extrémy, jak formaci věžovitých mraků, které zvedly tuny dýmu až do stratosféry. Jeden z nich dosáhl pomocí rotujícího větru rekordních 31 kilometrů a dosáhl tak až ozonové vrstvě planety. Ačkoli jeho následky nejsou známé, takový chochol kouře mohl spustit reakci, která ozon likviduje. Nespočet prakticky zmrzačených zvířecích i rostlinných populací není ani třeba zmiňovat.

Supernabité hurikány smetající všechno v cestě

Už v prvním čtvrtletí vědci odhadli, že sezóna hurikánů, která trvá od června do listopadu, bude vydatná a navštíví nás 18 pojmenovaných bouří místo průměrných 12. V srpnu meteorologové odhad ještě zvedli na 25 bouří. Jenže rok 2020 překonal i tohle a celkově přinesl státům 30 bouří s vlastními jmény. Hurikán Laura se rychle dostal intenzitou na kategorii 4 a 27 srpna dorazil na pevninu, konkrétně do Louisiany.

iZdroj fotografie: Unsplash

Je velmi těžké spojit klimatické změn s počtem bouří v konkrétním roce. Velmi teplé vody oceánu, jako ty v Atlantiku, přispívají k formování tropických cyklón. A je pravda, že rostoucí teplota vody má spojení se změnou klimatu, protože povrch moří polyká stále větší množství tepla z atmosféry. Tato teplota zvyšuje intenzitu hurikánů a dovoluje jim pohybovat se hlouběji do vnitrozemí, protože vydrží déle a při přechodu na pevninu nepřichází o tolik energie.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice