V roce 2020 se objevily největší požáry na území Colorada, včetně velkého východního požáru poblíž národního parku Rocky Mountain.
Rok 2020 byl obecně ve znamení nepolevujících klimatických změn sahajících od extrémních veder přes divoké požáry až po hurikány, z nichž mnohé spojili vědci přímo s klimatickými změnami způsobenými člověkem. Každý z těchto událostí si vyžádala masivní daň v lidských životech a škodách. Od října zažily Spojené Státy samotné aspoň 16 katastrof spojených s klimatem nebo počasím, z nichž každá stála víc než miliardu na škodách.
Australské ohnivé černé léto
Ohně, které spálily v období mezi červencem 2019 a březnem 2020 severovýchodní Austrálii, vypálily zhruba 11 milionů hektarů a zabily desítky lidí. Klimatické změny způsobily, že šance výskytu těchto požárů byla minimálně o 30 % vyšší, poznamenali k tomu vědci. Hlavním důvodem je těžké a déle trvající vedro, které zemi v letech 2019 a 2020 doslova opékalo. A tato extrémní teplota sama o sobě byla dostatečnou katastrofou.
Intenzita australských ohňů přinesla některé skutečné extrémy, jak formaci věžovitých mraků, které zvedly tuny dýmu až do stratosféry. Jeden z nich dosáhl pomocí rotujícího větru rekordních 31 kilometrů a dosáhl tak až ozonové vrstvě planety. Ačkoli jeho následky nejsou známé, takový chochol kouře mohl spustit reakci, která ozon likviduje. Nespočet prakticky zmrzačených zvířecích i rostlinných populací není ani třeba zmiňovat.
Supernabité hurikány smetající všechno v cestě
Už v prvním čtvrtletí vědci odhadli, že sezóna hurikánů, která trvá od června do listopadu, bude vydatná a navštíví nás 18 pojmenovaných bouří místo průměrných 12. V srpnu meteorologové odhad ještě zvedli na 25 bouří. Jenže rok 2020 překonal i tohle a celkově přinesl státům 30 bouří s vlastními jmény. Hurikán Laura se rychle dostal intenzitou na kategorii 4 a 27 srpna dorazil na pevninu, konkrétně do Louisiany.
Je velmi těžké spojit klimatické změn s počtem bouří v konkrétním roce. Velmi teplé vody oceánu, jako ty v Atlantiku, přispívají k formování tropických cyklón. A je pravda, že rostoucí teplota vody má spojení se změnou klimatu, protože povrch moří polyká stále větší množství tepla z atmosféry. Tato teplota zvyšuje intenzitu hurikánů a dovoluje jim pohybovat se hlouběji do vnitrozemí, protože vydrží déle a při přechodu na pevninu nepřichází o tolik energie.