Asijské velehory budily vždy představu ledu, vichru a nehostinnosti. Jenže i tady se průměrná teplota neustále zvyšuje a ledovce tají.
Tající ledovce ve velehorách v Asii mají podle mezinárodního průzkumu na svědomí místní rostoucí letní teploty. Dostatečné teplo už dosáhlo i do těch nejvyšších míst, kde ledová masa ještě do nedávné doby naopak narůstala. Podle badatelů to může mít kromě jiného také velmi negativní dopad na lidská osídlení v celém regionu. Právě ledovce jsou pro klimatology nejlepším vodítkem ohledně vlivu teploty na prostředí.
Tání už i na vrcholcích velehor
Teplo provázející klimatické změny na naší planetě jsme si zvykli spojovat s pouštěmi nebo se změnami v mořích a oceánech. Ovšem už ani nejvyšší horstva světa nejsou proti tomuto fenoménu nijak chráněny. A ledové oblasti právě v těchto lokalitách jsou hlavním zdrojem vody pro největší vodní toky na světě, ze kterých čerpají miliony lidí. Posun teplot má tak vliv i na obyvatelnost těchto územích.
Glaciologové využívají průběžná satelitní data k průzkumu chování ledovců v různých lokalitách asijských velehor. Závěry z těchto analýz mění pohled na prognózy objemu ledu v regionu. Ten má přímý vliv na udržitelnost místních ledovců coby spolehlivého vodního a energetického zdroje do dalších dekád. Od 60. let minulého století se ledovce ve všech asijských oblastech radikálně ztenčily a ustoupily z původních míst.
Modelování a pozorování spojuje síly
Satelitní data a simulační modely poskytují první přesnější a dlouhodobější pohled na kolísání ledovců v oblastech velehor včetně Himálaje, Pamíru, Tibetského pohoří nebo Ťan-Šanu. Tání v těchto oblastech je pozorovatelné už skoro šest desítek let. Po tuto dobu dochází ke kontinuálnímu úbytku na většině zmíněných míst a nově i tam, kde se ledovce měnily jen zcela minimálně, nebo dokonce přibývaly. V současnosti už i do těchto oblastí dosáhl dostatek tepla.
Glaciologové použili data mezinárodních týmů a spojili měření z velehor s modely klimatických změn z celého světa. Výsledky do sebe přesně zapadaly, procesy odehrávající se v asijských velehorách tak vlastně jen doplnily celosvětový obrázek klimatických změn. Nejde jen o zdroje energie nebo vody pro místní obyvatele. Prudké výkyvy letních teplot mohou snadno vést k záplavám v oblastech, kde to bylo dříve skoro nepředstavitelné.