Odborníci se zabývali možností, zda může být probuzený gejzír v Yellowstonu předzvěstí exploze

Navzdory podrobným analýzám z roku 2018 je reaktivace gejzíru zvaného Steambot v Yellowstonském parku stále záhada.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Od té doby, co se tento gejzír probudil opět k životu v březnu 2018, vybuchl už aspoň stokrát. Nedávné probuzení největšího gejzíru na Zemi není předzvěstí žádné bezprostřední vulkanické erupce. Stejně tak se nejspíš nejedná o náznak nebezpečné hydrotermální exploze. Ta se může objevit tehdy, pokud se vysoce ohřátá voda změní v páru a prudce vybuchne ve skále, která ji omezuje.

Jasné probuzení s nepříliš jasnou příčinou

Příčina náhlého znovuobjevení gejzíru Steambot, který se nachází v Yellowstonském národním parku ve Wyomingu, tak zůstává do značné míry záhadou. Ovšem studie, která se věnuje množství seismických, environmentálních i jiných dat z tohoto regionu, pomáhá vědcům porozumět tomu, jak vlastně gejzíry fungují. Po více než třech letech klidu se Steambot najednou probudil a vytryskl vysoký proud horké vody, což nastalo 15. března 2018.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nevyhnutelně se samozřejmě lidé začali také zajímat o to, zda tento náhlý úkaz není předzvěstí dalších nebezpečí, která se mají teprve projevit. V takovém případě si zaslouží nejvíce pozornosti samozřejmě sám supervulkán. Jeho hluboké zásoby magmatu zahřívají vody, které cirkulují podzemím nebo jezery na povrchu. A právě tato vroucí voda představuje pro návštěvníky parku mnohem bezprostřednější hrozbu.

Nikoli láva, ale všudypřítomná voda

Největším rizikem je tak nejspíš skutečnost, že návštěvníci sejdou z vyznačených stezek a někde se opaří. Ovšem riziko hydrotermální exploze tu stejně pořád existuje, uvádějí geologové zkoumající a sledující zdejší oblast. Problémem těchto explozí je skutečnost, že jejich zákonitosti nejsou příliš prozkoumané, a tudíž se dají obtížně předvídat. Naprosto nečekaně se objevila hydrotermální exploze například v prosinci 2019 ve Whakaari na Novém Zélandu a zabila 22 lidí.

iZdroj fotografie: Pixabay

S probuzením gejzíru tak bylo naprosto logické předpokládat, že mohou hrozit další obdobné úkazy. Průzkumy sice ukázaly lehké zvýšení místní seizmické aktivity, ale neprobudil se žádný další gejzír a teplota podzemí se také nezměnila. Možnou odpovědí může být prostá skutečnost, že voda živící probuzený gejzír je mnohem níže než ostatní rezervoáry, takže dodatečná energie mohla vyprovokovat právě jeho silnější erupci.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články