Obří tektonická deska pod Indickým oceánem se rozpadá na dvě části

Jistě všichni víte, že planeta Země má bohatou geologickou minulost a samotná planeta má určitou stavbu. O stavbu Země se zabývá veda zvaná geologie. I přesto, že se geologie moc nemění, stále se objevují nové a nové poznatky o stavbě naší planety.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Všechno je stále v pohybu, takže i stavba Země se stále pohybuje a dochází v ní k velkým změnám, které mohou mít na život na povrchu silný vliv. O zemětřesení, tsunami nebo jiných živlech si tu vykládat nebudeme, nicméně si povíme něco o nedávném objevu geologů, který pojednává o rozpadu obří tektonické desky pod Indickým oceánem.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Na dně indického oceánu hrozí problémy

Skalnatý rozpad desky

Nová studie zjistila, že obří tektonická deska, která se nachází pod Indickým oceánem, prochází skalnatým rozpadem. Na základě toho je velmi pravděpodobné, že se v relativně krátké době rozdělí na dvě části. My současní obyvatelé to však nezažijeme, protože naše lidské životy jsou ve srovnání s životem a vývojem planety naprosto minimální. Pro lidi bude tedy toto rozdělení trvat věčnost.

Potrvá to věčnost

Deska, která je známá jako tektonická deska Indie a Austrálie u obratníku Kozoroha, se dělí rychlostí šneka, což je asi 1,7 milimetru za rok. Jinak řečeno za 1 milion let budou dva kusy desky od sebe vzdáleny asi 1,7 km. Zkuste si tedy představit, jak pomalu se desky rozpadají. Struktura této desky se nepohybuje rychle, ale je stále významná ve srovnání s jinými rozpady desek na planetě.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
V indickém oceánu hrozí problémy

Vše probíhá pod vodou

Například rozpad desky Mrtvého moře na Středním východě se pohybuje přibližně dvojnásobnou rychlostí, tedy 0,4 cm za rok. Porucha desky v San Andreas v Kalifornii se pohybuje až 10krát rychleji, tedy asi 1,8 cm za rok. Deska se dělí velmi pomalu a vše zatím probíhá pod vodou. O rozpadu ovšem svědčí dvě silná zemětřesení, která proběhla na podivném místě v Indickém oceánu. Tato zemětřesení naznačují, že Země je stále v pohybu a pod Indickým oceánem se něco děje.

KVÍZ: Kolik je na světě velkých tektonických desek?

Zemětřesení na podivném místě

11.dubna 2012 došlo pod Indickým oceánem poblíž Indonésie k zemětřesení o velikosti 8,6 stupňů. K zemětřesení nedocházelo podél tlumicí zóny, kde jedna tektonická deska sklouzla pod druhou. Místo toho tyto otřesy vznikly na podivném místě, uprostřed talíře. Tato zemětřesení, stejně jako jiné geologické jevy, naznačují, že k deformaci došlo daleko pod zemí, v oblasti známé jako povodí Wharton. Tato deformace nebyla zcela neočekávaná, protože deska Indie Austrálie a obratník Kozoroha netvoří soudržnou jednotku.

Zlomová zóna

Výzkumný tým se zaměřil na konkrétní zlomovou zónu v povodí Wharton, kde došlo k zemětřesení. Dva soubory dat z této oblasti odhalily topografii zlomeninové zóny. Zaznamenáním délky trvání, než se zvukové vlny odrazí od mořského dna a skalního podloží lemovaného sedimentem byli vědci schopni zmapovat geografii celé pánve.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články