Konec světa se blíží? Obří asteroid zasáhne zemi silou 22 atomových bomb

Vědci nedávno odhalili přesné datum, kdy by se mohl na Zemi objevit asteroid o síle, srovnatelné s 22 atomovými bombami.

Asteroid i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Tato představa vzbuzuje obavy, protože taková událost by byla katastrofická. Tento asteroid se jmenuje Bennu, a pravidelně se nachází v blízkosti Země každých šest let. Co je alarmující, je datum 24. září 2182, které se stalo důležitým bodem v tomto vesmírném scénáři. NASA, která je hlavním hráčem v této situaci, bere tuto hrozbu vážně. Rich Burns, vedoucí projektu OSIRIS-REx v NASA, charakterizuje současné události jako „poslední etapu této sedmileté mise“. Je to obdobné maratonu, kde odhodlání a touha dokončit závod jsou klíčem k úspěchu. 

Asteroid Bennu

Ačkoli se zdá, že Bennu může být velký a děsivý, je ve skutečnosti poloviční velikostí asteroidu, který pravděpodobně zavinil vyhynutí dinosaurů. Takže, i kdyby k jeho dopadu na Zemi došlo, nezpůsobil by globální katastrofu. Nicméně stále existuje šance, že by se tak stalo, a ta je jedna ku 2700. Důležité je si uvědomit, že Bennu není jediným asteroidem, který by mohl ohrozit naši planetu. Existuje několik dalších, které by mohly naši blízkost narušit. Přesto je třeba zdůraznit, že tyto pravděpodobnosti jsou stále relativně nízké.

NASA modul iZdroj fotografie: NASA

Mise Osiris

Před sedmi lety NASA spustila misi OSIRIS-REx s cílem získat vzorky z Bennu. Sonda se vrátila na Zemi pouhých 159 let před tímto potenciálním datem dopadu. Tato mise má potenciál změnit naše porozumění původu sluneční soustavy, protože Bennu je považován za neposkvrněný záznam raných dnů sluneční soustavy. Významným objevem by mohlo být odhalení biologických molekul nebo dokonce prekurzorů života. Ačkoli nevíme, co nám budoucnost přinese, můžeme se spolehnout na to, že výzkum vesmíru pokračuje. 

Pokud se v roce 2182 dostane k ohrožení Země, máme vědecký potenciál i odhodlání, abychom podnikli kroky k ochraně naší planety. Do té doby však můžeme sledovat hvězdnou oblohu a doufat, že se nám podaří potenciální hrozbu odvrátit.

Zdroj: Express,
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články