Kde se schovat před jaderným výbuchem: Přežít se dá i v obýváku, důležitá je poloha těla

Vědci provedli řadu simulací, které ukazují, jak nebezpečná může být rázová vlna jaderných zbraní, a kde je nejlepší se schovat, abyste zvýšili své šance na přežití.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Odborníci tvrdí, že jediné skutečně bezpečné místo při jaderném výbuchu je to, které je od něj co nejdále. V podstatě vše, co je příliš blízko, se okamžitě vypaří a záření může představovat vážné zdravotní riziko i na dálku. Existuje další nebezpečí, a to rázová vlna generovaná výbuchem, která může vytvořit dostatečnou rychlost, aby zvedla lidi do vzduchu. To také může způsobit opravdu vážná zranění. S. Glasstone společně s týmem provedl simulaci těchto výbuchů.

Kde se tedy schovat?

Když začnou houkat poplašné sirény, naše možnosti a čas se schovat jsou velmi omezené. Vědci se tedy rozhodli prověřit, kde je nejlepší se v takových podmínkách schovat před jaderným výbuchem. První věc, která vás pravděpodobně napadne, je ukrýt se pod zemí nebo ve zpevněné budově. V nové studii, publikované v Physics of Fluids, tým výzkumníků popisuje svou simulaci výbuchu jaderné bomby z konvenční ICBM a následné rázové vlny. Tým Glasstone společně s ostatními otestoval jejich účinky na lidi skrývající se uvnitř.

Nejlepší a nejhorší místa

Tým použil pokročilé počítačové modelování ke studiu toho, jak se vlna jaderného výbuchu zrychluje skrz stojící konstrukci. Simulace zahrnovala místnosti, okna, dveře a chodby. Umožnila vypočítat rychlost rázové vlny a určit nejlepší a nejhorší místa, kam se schovat. V zóně středního poškození bylo zjištěno, že rázová vlna je dostatečná k tomu, aby svrhla některé budovy a zranila lidi venku. Robustnější budovy, jako jsou betonové konstrukce, by jí ale mohly odolat.

Ze všeho nejdůležitější je ale místo, kde se konkrétně ukryjete. Nejnebezpečnější kritická místa uvnitř, kterým je třeba se vyhnout, jsou okna, chodby a dveře. Lidé by se měli držet dál od těchto míst a okamžitě se ukrýt. Dokonce i v přední místnosti čelem k výbuchu můžete být v bezpečí před vysokou rychlostí, pokud jste v rozích stěny čelem k výbuchu.

Dostat se na místo včas je klíčové

Tým výzkumníků na závěr zmiňuje, že čas mezi výbuchem a příchodem rázové vlny je jen pár sekund. Tím pádem je nutné se rychle dostat na bezpečné místo a tak si v podstatě zajistit bezpečí. I když sami doufají, že jejich rady nebudou nikdy muset být uposlechnuty, rádi by, aby všichni pochopili důsledky jaderného výbuchu. Pojí se k tomu zvýšená radiace, poškození elektrického vedení, plynových zařízení a nelze zapomenout na požáry všude kolem.

Kam byste se při jaderné explozi ukryli vy?

Zdroj: AipScitation
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články