Evropská unie má mnoho plánů a záměrů včetně výsadby značného množství stromů a podpory a rozšiřování organického farmaření.
Cíle Evropské unie zahrnují mnoho plánů týkajících se biodiversity a to včetně striktní ochrany pralesů jako Bialowieza. Aby pomohla obnovit divokou přírodu a přirozené prostředí pro živočichy, má Evropská komise nový, smělý plán, který zahrnuje mimo jiné výsadbu 3 miliard stromů a dramatický rozvoj organického způsobu farmaření. Aktuálně zveřejněná strategie také uvádí, že 30 % evropské pevniny a moří se do roku 2030 stane chráněným prostorem.
Impozantní ambice Evropské unie
Dnes je v Evropě přísně chráněno jen 26 % pevniny a 11 % moří, konkrétně se předpisy soustředí převážně na staré lesy. Podíl zemědělské půdy, která bude organicky využívána, musí vzrůst z 8 % dnešního stavu na 25 % během jedné dekády. S tím souvisí také záměr snížit do roku 2030 na polovinu použití zemědělských pesticidů. Viceprezident evropského programu Green Deal plán výrazně spojuje s aktuální pandemií koronaviru.
Cílem je vyhnout se podobné pandemii v budoucnu krom jiného také tím, že chráněné prostředí omezí styk člověka s konkrétními druhy zvířat, která mohou přenášet právě vysoce škodlivé viry. Strategie biodiversity je klíčová pro posílení naší odolnosti a coby prevence šíření budoucích nákaz. Ničením přírody současným tempem, s milionem druhů v ohrožení, riskujeme hlavně vlastní životy, zdraví a celkovou životaschopnost.
Plán je konzervativci celkově vítán
Konzervativní politici a další činitelé plán vítají jako velmi pozitivní a silný, nic takto ambiciózního se tu nevyskytlo za posledních pět let. Některé body jsou ambicióznější než kdy předtím, například plánovaný počet vysazovaných stromů, který se zvedl o miliardu. Otázkou samozřejmě je, zda bude taková strategie reálně fungovat, protože na papíře může vypadat funkčně prakticky cokoli, převedení do reality je ale věc druhá.
Evropě už selhaly minulé plány s obdobným záměrem a více pozorovatelů konstatuje, že tento obsahuje některé velmi nejasné formulace a vágní vymezení. Klíčem k možné síle plánu je stupeň ambicí spolu s příslibem nových zákonů. Nejsilnějším prvkem je obnova ekosystémů, jako jsou mokřady, což je podle odborníků klíčový faktor. Rovina změn v legislativě pak dává cílům zuby, ale hlavní je, aby nové zákony byly skutečně konkrétní.