Bod zvratu klimatu nastane za pouhých 10 let, urgují odborníci. Pak už nebude cesty zpět

Nová bádání v této oblasti ukazují, že nezvratné ovlivnění prostředí na Zemi může přijít ještě dříve, než tomu bylo podle původních modelů. A růžový výhled to není.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Střední Evropa a Česko jsou místa, kde se oteplování prostředí projeví výrazněji, než tomu bude v jiných částech světa. Nejde přitom jen o vyšší teploty, ve hře jsou prodlužující se období sucha a také výraznější povodně. Mezivládní panel pro změnu klimatu přišel s chmurnou vizí pro budoucnost. I tak se v ní ale najde několik nadějných záblesků. Sestavení této zprávy považují odborníci za klíčové pro další postupy, a to na různých úrovních.

Blíží se bod bez návratu

Z nové zprávy v první řadě plyne, že prostředí se proměňuje čím dál rychleji, nikoli konstantním tempem. Důvodem jsou neubývající emise skleníkových plynů, v první řadě oxidu uhličitého. V tomto ohledu jsou na vině hlavně stále oblíbená fosilní paliva, proto je podstatná jejich regulace. Zpráva je výslednicí asi 1 400 samostatných studií a celkově tak obsahuje údaje od 234 autorů z 39 zemí. Výsledkem jsou odhady nezvratných změn v horizontu jednotek dekád.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nejpozději do dvaceti let se totiž celá planeta ohřeje o 1,5 stupně Celsia, což vytvoří markantní rozdíl oproti předprůmyslové éře. Tento limit spustí změny po celém světě, které už nepůjdou jakkoli zastavit. Jedná se hlavně o růst hladin moří a oceánů v důsledku tání ledovců. Současné teploty se na Zemi naposledy vyskytovaly před 125 tisíci lety a tehdy byly hladiny o 5–10 metrů výše. Nynější zátěž CO2 ve vzduchu tu byla naposledy před 4 miliony let.

Akcelerované dopady změn

Například od roku 1900 – pro pohled do současnějších dob – se hladina moří zvedla celkově o 20 centimetrů. To nevypadá jako značný posun, jenže během posledních deseti let dosáhlo toto tempo dokonce trojnásobku. Střední Evropa bude v důsledku těchto změn trpět hlavně povodněmi a zesilujícími bouřemi. Střídat je budou ovšem periody výrazného sucha. Tento trend už je ostatně patrný z minulých let.

iZdroj fotografie: Pixabay

Taková období se samozřejmě vyskytovala už v minulosti. Jenže postupně se mírné a ojedinělé epizody takových výkyvů v počasí stávají dlouhými obdobími se stále většími extrémy směrem nahoru i dolů. Stejným problémem jsou také velmi prudké přechody, kdy teploty klesají nebo stoupají o mnoho stupňů v rámci pouhých dní. Dopady jsou vidět na plodinách, které potřebují stálejší režim. Jasným příkladem toho jsou například změny populací hub. Pozorujete i vy nějaké změny v počasí v průběhu posledních let?

Zdroj: NationalGeographic

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články