Nejnebezpečnější místa na planetě: Cesta do těchto 13 oblastí je pouze na vlastní riziko

Některým místům je opravdu lepší se vyhnout, a to pořádným obloukem. Pod atraktivním zevnějškem se skrývá ohrožení zdraví, případně rovnou života.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čistě formálně se kvůli covidu-19 stalo rizikovým každé místo na Zemi. Následující lokality znamenaly ovšem jednosměrnou letenku už před příchodem koronaviru. Například místo s nejhorším počasím na světě, tedy hora Mount Washington. Výška 1 917 metrů není tak hrozná, v oblasti se ovšem protínají různé větry a velmi často se tu zcela mění počasí. Rychlost větru dosahující i 372 km/h už přivodila smrt mnoha cestovatelům, kteří přecenili své síly.

Teplota, mnoho hadů a metanu

Žádná poušť není pro člověka moc vhodná, Danakil v Etiopii je ale definicí nehostinnosti. Teplota jde málokdy pod 50 stupňů Celsia a sopečná činnost způsobuje mnoho sirných par ve vzduchu. Samostatný pokus o návštěvu je velké riziko, exkurze jsou přísně organizované. Navíc zde můžete narazit na agresivní domorodce. Neobydlený ostrov u Brazílie není moc velký, jen vstup na jeho půdu ale znamená riziko smrti.

Queimada Grande je domovem křovináře ostrovního, jednoho z nejjedovatějších hadů světa. Ten se vyskytuje pouze zde, ostatně vstup do těchto míst je kategoricky zakázán. Turisté mohou počítat jen s plavbou kolem. Africké letovisko u jezera Kivu je časovaná bomba. Pod hladinou je totiž 55 miliard kubíků metanu a také vrstvy oxidu uhličitého. I drobná sopečná aktivita by mohla zabít 2 miliony lidí, kteří v okolí žijí. V roce 1948 došlo vlivem nedaleké erupce k jeho vyvaření.

Národní park, Mailuu-Suu a Natron

Národní park Amazonie je jedním z největších a nejrozmanitějších. Turismus je však možný jen v pevně daných oblastech, zbytek o rozloze asi 19 000 km čtverečných je plný vysoce nebezpečných zvířat i rostlin. Město Mailuu-Suu v Kyrgyzstánu je poměrně neznámé, ale ekologové ho dobře znají. Zpracování uranu v sovětské éře z něj totiž udělalo jedno z nejšpinavějších míst světa včetně skladiště radioaktivního odpadu.

iZdroj fotografie: Pxhere

I pokud jste fanoušky extrémní turistiky, není návštěva moc dobrý nápad. Jezero Natron působí s hejny plameňáků malých přívětivě, těchto krasavců zde žije opravdu mnoho. Bohužel pro člověka jde o prostředí velmi nebezpečné. Sama voda se může přírodními procesy zahřát až na 60 stupňů Celsia. V jezeře je velké množství uhličitanu sodného, v důsledku toho voda dosahuje až pH 12, tedy úrovně bělidla. Bližší kontakt se tudíž silně nedoporučuje.

Jezero Nyos, Salstraumen a Sentinel

Jezero Nyos na severozápadě Kamerunu se nachází v místě sopečného kráteru a u jeho dna se hromadí množství oxidu uhličitého. Dne 21. srpna 1986 došlo k emisi až 1,5 milionu tun tohoto plynu, což zničilo veškerý život v okruhu 25 km. Zemřelo 1 745 lidí a 3 500 zvířat. Nikdo neumí odhadnout, zda či kdy se to bude opakovat. Průlivem Salstraumen v Norsku proteče každých 6 hodin až 400 milionů krychlových metrů vody. Proudy vytváří víry o průměru i 15 metrů a hloubce 5 metrů.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jeden z nejsilnějších přílivových proudů světa je tak rizikem i pro lodě, o plavcích nemluvě. Ostrov Sentinel v Bengálském zálivu nemá své jméno nadarmo, v angličtině totiž znamená „ochránce“. Formálně je indický, fakticky ho kontrolují Sentinelci. Tito domorodci jsou zcela kategoricky proti kontaktu s jakýmkoli jiným národem. Vůči cizincům jsou silně agresivní a zabíjejí každého, kdo se u nich jen pokusí přistát.

Fraserův ostrov, Fukušima a Bemaraha

Fraserův ostrov, písečné místo u pobřeží australského Queenslandu, je turistická destinace i dědictví UNESCO. Na plavce tu ovšem čekají krokodýli i žraloci a na souši číhají pro změnu psi dingo a jedovatí hadi. Konflikty jsou vzácné, ovšem oblíbené krmení dingů často končí smrtí. Jaderná elektrárna Fukušima se spolu s Černobylem stala mementem rizika využití jaderné energie. Jde pravděpodobně o nejznámější města duchů na světě, z nichž jsou dnes uzavřené zóny.

Obě místa slouží jako němá připomínka lidstvu, jak rychle mohou přírodní sily všechno lidské změnit. Tsingy de Bemaraha se nachází na Madagaskaru a jde o přísnou přírodní rezervaci. Kamenný les vápencových skal je nádherný. Kameny jsou ovšem natolik ostré, že se snadno dostanou skrze lidské maso i většinu dalších materiálů. Prakticky každý pokus o procházku tak vede k drastickým až nenapravitelným následkům.

Kterému z těchto malebných míst se určitě vyhnete?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články