Jen těžko lze uvěřit, že si je někdo zvolil za svůj domov. Tato místa jsou extrémně nebezpečná a jejich obyvatelé musí prokázat odolnost i velmi speciální dovednosti.
Pod pojmem domov a bydlení si člověk obvykle představí nějaké pohodlné místo. Takové, kde se bude muset starat jen o běžné věci a nebude trpět stálým strachem, co přinese budoucnost. Někteří ale volí zcela opačný stav, například ve studené tajze vzdálené asi 4 800 kilometrů od Moskvy. V hlubinách Sibiře se tu nachází město Verchojansk s nejnižší naměřenou teplotou mínus 67,6 stupňů Celsia z února 1982.
Nejstarší město a ohnivá hora Merapi
Verchojansk je nejstarší město v oblasti za polárním kruhem a má pouhých 1 122 obyvatel. Jedná se o nejchladnější město světa, jinak známé také jako „pól chladu“. S touto přezdívkou lze jen obtížně polemizovat. V období od září do března sem slunce svítí nejvýše 5 hodin za den, v zimě se teploty málokdy dostanou nad mínus 40 stupňů Celsia. Opačným extrémem je pak ohnivá hora Merapi v Indonésii.
Sopka na ostrově Jáva je stále aktivní a i během těch nejklidnějších období se z ní stále valí hrozivý kouř. Ten stoupá z „Ohňové hory“, jak zní v překladu anglická verze názvu, až do výšky 3 kilometrů. Když v roce 1974 explodovala, došlo ke zničení dvou vesnic a zahynulo několik turistů i vulkanologů. Jejich hroby lze najít přímo na úpatí. Další erupce tohoto vulkánu přišla v roce 2010 a vyžádala si 353 životů a evakuaci dalších 350 tisíc lidí.
Terč 4 bouří najednou a jezero smrti
Pobřežní město Gonaïves na Haiti si v srpnu 2008 „užilo“ hned 4 bouře najednou. Nejdříve subtropickou Fay, za ní hurikán Gustav, pak hurikány Hannu a Ike. V důsledku ničivých větrů bylo prakticky odplaveno do moře, většina města je pod bahnem nebo ve vodě, někde do výšky 3,5 metru. Ztráty na životech dosáhly 500 obětí, rok 2008 ale nebyl tím nejsmrtelnějším. V roce 2004 se projevil hurikán Jenny a pohřbil 3 000 obyvatel.
Jezero Kivu leží mezi Kongem a Rwandou a jde o jedno z Velkých afrických jezer s plochou 2 700 kilometrů čtverečných a hloubkou někdy až 480 metrů. Pod jeho krásnou hladinou však číhá smrt v podobě ložisek oxidu uhličitého a 55 miliard kubíků metanu. To je smrtící kombinace, protože jakékoli vulkanické projevy nebo zemětřesení mohou vést k ničivému výbuchu. Dva miliony lidí z okolních území tak žijí v neustálém strachu.
Pomíjivé Maledivy a město hurikánů
Desetina území Malediv se stala v roce 2004 neobyvatelným. Maledivy jsou řetězem 20 atolů složených z 1192 korálových ostrovů. Po tsunami v Indickém oceánu však zahynulo přes 80 lidí a třetina obyvatel zůstala bez střechy nad hlavou. Ohrožení ostrovů tím ale nekončí, za pár dekád může být území zcela pod vodou. Ani v současné době totiž žádný z těchto ostrovů nedosahuje nad hladinu moře o více než 2,5 metru.
Tropický ráj Kajmanských ostrovů leží v Karibiku, 240 kilometrů na jih od Kuby. Většina turistů sem jede za potápěním a nedotčenými plážemi. Největší ostrov Grand Cayman se ovšem proslavil z jiného důvodu. Je znám jako „město hurikánů“, jelikož každých 2,16 roku trpí těmito živly, a to víc než jiné oblasti Atlantiku. Bouře Ivan z roku 2004 zničila skoro 80 % všech budov a na několik dní připravila o vodu a elektřinu 40 000 obyvatel tohoto místa.
Ulička tornád a mizející oáza
Podél dálnice US I-44 spojující v USA stát Oklahoma s městem Tulsou žije přes milion obyvatel. Každé jaro se tu setkává chladný suchý vzduch z hor a teplé vlhké větry od oceánu, což nevyhnutelně vede k formaci ničivých vírů. V květnu 1999 se Oklahomou, Texasem a Kansasem prohnalo neuvěřitelných 70 vichřic najednou. Nejničivější z nich v Oklahomě srovnala se zemí 1 700 domů, poškodila dalších 6 500 budov a zabila přes 40 lidí.
Kdysi úrodné místo oázy Minqin v Číně prochází poměrně bouřlivým obdobím, protože je tato oblast stlačena mezi dvě pouště. Dekády sucha a mizející řeky způsobují, že se k regionu blíží písek jak z jihovýchodu, tak i severozápadu. Od roku 1850 na tomto území poušť pohltila přes 160 kilometrů čtverečních, současně se populace rozrostla na víc jak 2 miliony lidí z původních 860 000. Rozsáhlá poušť postupuje dál, a to tempem cca 10 metrů každý rok.
Které z těchto míst byste chtěli navštívit nebo jste už navštívili?