Jak by to vypadalo, kdybyste se vydali na průzkum těch nejhlubších míst planety (připravte si 22 milionů Kč)

Cestování na ta nejhlubší místa planety není pro každého a rozhodně jde o náročný projekt. Možná vás však čekají ztracená města, mytické nestvůry a také řeky plné zlata.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nebo taky nic z toho. Stejně je ale stále co objevovat, což je ostatně motto National Geographic Society. Pojďme se tedy vydat na dobrodružnou výpravu hluboko pod povrch. Čekají na nás některá z nejméně pohostinných míst, jaká může tento svět vůbec nabídnout. Co se skrývá a žije na dně Mariánského příkopu? A kde se nachází nejhlubší uměle vytvořené místo na Zemi?

Na místo a pak jen dolů

Jen hrstka lidí může prohlásit, že byla na nejhlubších místech planety. Jedním z nich je Victor Vescovo, který vedl v letech 2018–2019 expedice na nejhlubší body všech 5 oceánů světa. Tato výprava pokryla 87 000 kilometrů během pouhých 10 měsíců a celkem provedla 39 ponorů. V rámci naší výpravy ale prozkoumáme jen jeden příkop, konkrétně Mariánský. Na takovou cestu budete potřebovat asi 750 000 dolarů (cca 22 milionů Kč).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co byste tedy viděli během celého potápění? Nejdříve se potřebujete dostat do Japonska. Z něj pak poplujete ponorkou asi 2 000 kilometrů do nitra Tichého oceánu. Prohlubeň Challenger, nejhlubší známý bod, leží 11 kilometrů pod povrchem. A jen dostat se k němu zabere 2,5 hodiny. Už od začátku sestupu ale budete mít na co koukat. Prvních 200 metrů je totiž místo největší koncentrace mořského života. Postupně bude všechno kolem tmavnout.

Postupně se měnící fauna

S tím bude samozřejmě ubývat i mořského života, i když občas stále uvidíte něco, co hledá potravu. První hlubokomořské zvíře zachytíte v hloubce 1 kilometru a bude to ryba rodu Anoplogaster (anglicky Fangtooth). Příznačně nazvaná ryba měří 16 cm a má dva obrovské zuby. Aby se vešly do těla, má po stranách mozku dvě pouzdra. S dalším postupem směrem ke dnu, do hloubky 2 500 kilometrů, už se žádných velryb nedočkáte. Obvykle se tak hluboko prostě nepotápí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile však dosáhnete hloubky 8 000 metrů, narazíte na Pseudoliparis swirei, nejhlouběji objevenou rybu popsanou v roce 2017. V tomto místě je atmosférický tlak asi 1 100krát vyšší než na hladině. A kdybyste tu nebyli v řádně natlakované a přizpůsobené ponorce, byl by to asi takový pocit jako mít na zádech plně naložený kamion. Takže ta rybka venku musí být pěkně silná, aby v takových podmínkách vůbec přežila. Taky podle toho vypadá.

Nečekejte tu nic tajemného

Nakonec se dostanete na dno, nečekejte ale žádné poklady, skrytá města ani příšery. Další zastávkou bude nejhlubší vulkán, tedy West Mata. Leží na severozápad a potřebujete si najmout ponorku, kterou se dostanete 1,2 kilometru pod hladinu. Budete-li mít štěstí, bude vulkán aktivní a užijete si krásné proudy lávy a spoustu bublinek. Jen si dávejte pozor na trosky, které budou všude lítat. Obě tato místa jsou přírodní hlubinné body Země.

Co tedy něco umělého? Zlatý důl Mponeng v Jihoafrické republice je nejhlubší aktivní zlatý důl, v němž pracuje každý den na 4 000 horníků. Navzdory opatřením je to stále riziko a v květnu 2020 tu seismická vlna zabila 3 horníky, a to 3,5 kilometru pod povrchem. Nejhlubší část se nachází 4 kilometry hluboko – pro představu je to jako 10 délek mrakodrapu Empire State Building. Nejsou tu žádné příšery, jediný život krom horníků sestává z jednoduchých bakterií.

Na jakém nejhlubším místě jste kdy byli?

Zdroj: WhatIf
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články