Kruhy v obilí –⁠ jaká je jejich historie a co za nimi doopravdy stojí. Existují svědci, kteří z místa viděli odlétat podivný objekt

Kruhy v obilí, které se záhadně objevují na farmách po celém světě. Vždycky rozvíří spekulace o návštěvnících z jiné planety. Téma je to stále velmi pestré.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kruhy v obilí jsou podivné vzorce, které se většinou objevují během noci na polích farmářů. Obvykle jsou pak připisovány působení UFO a mimozemšťanů. Nejde rozhodně o bujnou fantazii filmařů, protože jsou velmi skutečné. Většina se jich objevuje v Británii, hlavně na jihozápadě, alespoň podle BBC Travel. Nicméně už se rozšířily i do dalších zemí. Záhady inspirovaly mnoho knih i výzkumů, ale stále je zde otázka, kdo nebo co je vlastně tvoří?

Jde vůbec o moderní fenomén?

Podle mnoha lidí byly tyto vzorce pozorovány už mnoho staletí, což potvrzuje i The Smithsonian Magazine. První důkaz pochází z řezby z roku 1678, která ukazuje pole ovsa s kruhem uvnitř. Podle Australian Geographic se fenomén celosvětově projevil událostí v australském Tully z roku 1966. Farmář měl tehdy vidět létající talíř, jak stoupá nad močál a letí někam pryč. Když začal pátrat kolem, našel úrodu položenou v kruhu.

Moderní případy kruhů v obilí

Ve skutečnosti se ale opravdové kruhy objevují až v 70. letech, kdy se na britském venkově začínají objevovat prosté kruhy. Jejich velikost a komplexnost se však postupně dramaticky zvětšuje a vrcholu dosahují v letech 1980–1990. Tehdy se dle Nature objevují velmi propracované vzory včetně těch, které znázorňují komplexní matematické rovnice. Nejslavnější obrazec se objevil v červenci 1996 naproti slavnému monumentu Stonehenge.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Šlo o ohromující fraktální vzor zvaný Julia Set. A přestože některé kruhy lze teoreticky vysvětlit vlivem počasí, tento naprosto jasně ukazoval na inteligentní plán. Jedinou otázkou tak zůstává, zda byla dotyčná inteligence pozemská, nebo mimozemská. Aby to bylo všechno ještě záhadnější, podle tvrzení BritEvents se vzor objevil během ani ne hodiny a za světla. Právě tento kruh se stal jedním z nejznámějších a nejzkoumanějších celé historie.

Co je vlastně vytváří?

Můžeme se podívat na vnější i vnitřní důkazy. Vnitřní zahrnují obsah a smysl jednotlivých vzorců. Je v nich skrytá nějaká zpráva pocházející „zvenku“? Vnější informace pak zahrnují způsob fyzické konstrukce a samotný design. Je v něm tedy něco, co naznačuje vytvoření kýmkoli jiným než člověkem? Podle National Geographic přišli nadšenci s mnoha teoriemi, a to od možných po zcela absurdní. Jednou z možností jsou údajně i dravé orgie ježků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle některých skupin je tvoří velmi přesné a lokální proudění větru nebo dosud nezjistitelná centra zemské energie. Dle názoru Kenta Heberlinga jde o tzv. ley linie. Molekulární biolog Horace Drew navrhuje, že odpověď leží v cestování časem nebo mimozemšťanech, jak uvedl The New Zealand Herald. Podle jeho teorie mohou kruhy sloužit cestovatelům v čase jako navigační pomůcka při cestě na naši planetu. Mají také ukrývat biblické zprávy.

Časté znaky těchto kruhů?

Prakticky vždycky jde o kruhy, zřídka trojúhelníky, obdélníky nebo čtverce. Některé obrazy ale zahrnují zahnuté nebo přímé linky. Kruh je na vytvoření nejjednodušší tvar. Většinou vznikají přes noc a ráno je zahlédne farmář nebo kolemjdoucí. A také nebývají v odlehlých oblastech, ale tam, kam se dá normálně dorazit. Tedy na polích u silnic nebo alespoň solidních cest. Právě proto si jich záhy všimne někdo, kdo jde nebo jede kolem.

Co si myslíte, že stojí za těmito kruhy?

Zdroj: LiveScience
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sladká cesta za štíhlou postavou: Lžíce skořice s medem zatočí s nadbytečnými kily už první týden
Události247.cz
Události247.cz
Starší domy se kvůli EU stanou neprodejnými, lidé se s tím musí smířit
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva