Jakou roli hrály meteority při vzniku života na naší planetě? Badatelé přichází s novou hypotézou

Meteority nepřinesly na Zemi život z vesmíru. Je ale dost dobře možné, že připravily „vodu“ na tzv. protobujón.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dřívější badatelé byli toho názoru, že první organické molekuly – například glycerin – se k nám dostaly z vesmíru. Nová hypotéza, které nahrává i studie uvedená v časopise Geochimica et Cosmochimica Acta, ale tvrdí něco jiného. Na naší planetě mohly v raných dobách jejího formování vzniknout podmínky pro vznik těchto molekul. Následně se mohly objevit i první uhlíkové řetězce a složitější sloučeniny, z nichž pochází samotný život.

Základní podmínky biogeneze

Vhodné podmínky pro biogenezi, tedy vznik těchto sloučenin a následně i života, mohly připravit neustále dopadající meteority. Tým geochemiků z Trinity College v Dublinu prozkoumal druhý největší impaktní kráter na Zemi, konkrétně ten v Sudbury v Ontariu na území Kanady. Jeho stáří je skoro 2 miliardy let a za tuto dobu geologické procesy velmi změnily celý jeho vzhled. Na povrch se tím dostaly i velmi staré vrstvy kamene.

„Pro geologa je to doslovné cestování zpět v čase,“ podotýká profesor Kamber, který tuto studii vedl. Tento kráter zpočátku fungoval jako jakýsi kotlík s topným tělesem na dně. Spodní část útvaru tvořily žhavé kameny. Když tuto „konvičku“ naplnila voda, došlo k reakcím, které vyústily ve srážky. Tato geotermální aktivita podle badatelů vedla ke vzniku prvních organických sloučenin uvnitř kráteru.

Procesy uvnitř kamene

Prakticky všechny kameny uvnitř tohoto kráteru jsou černé, protože obsahují velké množství uhlíku. Během dřívějších bádání byla právě přítomnost uhlíku vysvětlována tak, že ji způsobily vnější naplaveniny. Kamberův výzkum ovšem vedl k závěru, že skutečnou příčinou jsou mikroorganismy, které obývaly povodí tohoto kráteru. Jsou navíc odpovědné za vyčerpání těch sloučenin, které jim dle všeho slouží jako potrava.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi tu patří například zbytky kyseliny sírové a také sloučeniny, které obsahují molybden. „Je jasné, že kráterová pánev neměla po velmi dlouhou dobu přístup k otevřenému oceánu. To také znamená, že všechny tyto geochemické rysy jsou důkazem existence živých organismů v něm,“ uvedl profesor Kamber. Ten se specializuje hlavně na živelné cykly a procesy Země, které probíhají ve velkém měřítku a po dlouhé časové periody.

Co soudíte o původu života na naší planetě?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články