Planeta bez komárů – zní to lákavě? S takovým přáním buďme opatrní, pro náš život jsou extrémně důležití

Jak by bylo večerní posezení s přáteli na zahradě příjemné, kdyby se ho neúčastnil i otravný hmyz. Nejeden člověk již zpochybnil smysluplnost existence komárů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jsou to nejsmrtonosnější tvorové na celé Zemi. Vysají vám krev a šíří nejrůznější choroby. Mluvíme tu o upírech? O lvech? Nebo snad o gorilách? Nikoli, řeč je o komárech. Ale opravdu jsou tito malí vetřelci tak nebezpeční? Jestli ano, co by se tedy stalo, kdyby najednou zmizeli? Bylo by bez nich lidstvu skutečně lépe? Na první dojem může znít dosti podivně, že právě oni jsou jedněmi z nejnebezpečnějších tvorů planety, ale je to přesně tak. Komáři šíří choroby jako malárii, žlutou horečku a virus dengue.

Už je najdete i na Aljašce

Dělají to přitom zcela jednoduše – zkrátka bodnou někoho již nakaženého a do další oběti pak přenesou nákazu společně s vlastními slinami. Ty se následně dostanou do krve a jakákoli bakterie od komára se může dál vesele množit. Tohle se rozhodně neprojevuje jen u lidí, týká se to i zvířat, jak ve volné přírodě, tak těch hospodářských. Pro dobytek po celém světě může být zcela fatální i jedno jediné komáří štípnutí. Jak bychom se jich ale mohli zbavit?

iZdroj fotografie: Depositphotos

V první řadě je třeba zjistit, kolik jich vlastně na světě existuje, což vůbec není jednoduché. Podle odhadů je jich totiž jen na samotné Aljašce asi 7 trilionů. Ano, na Aljašce. Vlivem globálního oteplování a vzestupu teplot oceánů už komáři přežívají i v takových oblastech. Po celém světě jsou pak další triliony komárů. Zbavit bychom se jich mohli hned několika způsoby, například netopýři se jimi živí bez jakýchkoli následků.

Netopýři, krev a genetika

Jeden takový noční létavec jich za hodinu pochytá na 600. S dostatkem netopýrů jsou tak komáři vyřízení, ne? Ovšem pak bychom se museli zbavit těch miliard netopýrů, takže to asi není nejlepší koncept. Dále jde taky o jejich reprodukci. Naši krev přeci sají, protože je dobrá a oni mají hlad. Chyba lávky, dělají to pro své larvy. Mohli bychom se tedy nějak zbavit své vlastní krve… Ne, tohle taky nebude zrovna funkční strategie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ještě existuje možnost vypustit geneticky upravené samce. Ti totiž neštípou a mohli by zplodit jen další stejně neškodné samce. Asi by to nějakou dobu trvalo, ale genetická stopa by se nakonec rozšířila a oni by sami vymřeli. Jasným následkem by bylo, že by se miliony lidí každý rok nenakazily zmíněnými chorobami. V létě bychom mohli být všichni v klidu, bez svědivých štípanců, a i zvířata by byla v mnohem větším bezpečí.

Skutečně jsou tak škodliví?

Nepochybně by skončilo mnoho problémů, ale co takový cyklus života a podobné věci? Je potřeba vzít na vědomí, že existují tisíce různých druhů komárů a jen asi 6 % z nich přenáší zmíněné choroby. Nejen to, dle několika teorií pomáhají s ochranou amazonských deštných pralesů. Jednoduše tak, že jsou natolik otravní a smrtící, že mnohé dřevorubce reálně odradí od jakýchkoli zásahů do tohoto porostu. Prosté, ale nejspíše velmi efektivní.

A ne, že by chtěl kdokoli volat Thanose s rukavicí nekonečna, ale lidská populace se neuvěřitelně rychle rozrůstá. Možná nám komáři nakonec pomáhají udržovat náš vlastní druh v jakýchsi hranicích. To by vlastně bylo hrozně pozitivní, ne? V přírodě platí vždycky dualita a likvidace jedné strany mince je málokdy řešení, bez ohledu na to, jak otravná a smrtící ta strana je. Berme je tedy jako nutnou součást světa, ve kterém žijeme.

Kde a kdy vás komáři nejvíce potrápili?

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články