Ochrnutý profesor věřil, že lidstvo může svoje genetické vybavení vylepšit pomocí technologie. Současně se však obával, že právě v tomto stavu nakonec zničí planetu.
Pokud jde o budoucnost našeho druhu, byl profesor Hawking poměrně výmluvný. Lidé v první řadě nebudou schopni žít na Zemi příliš dlouho. Budeme zkrátka muset migrovat na jinou obyvatelnou planetu, abychom náš druh vůbec nějak zachránili. Situaci komplikuje i skutečnost, že Země není zrovna ve stabilním místě. Jednoho dne se vypaří společně se Sluncem. Musíme tedy myslet na domov pro záchranu budoucích generací.
Lidé budou muset Zemi opustit
Hawking jasně požadoval, aby lidé začali co nejdříve hledat nový domov, ve kterém by se následně dokázali usadit. Podle jeho teorií se nakonec lidstvo stane obětí globálního vyhynutí způsobeného zásahem asteroidu. Věřil, že naše planeta následkem této kolize jednoho dne jednoduše zmizí. Hawking si byl vědom i mnoha dalších hrozeb jako klimatické změny, umělé inteligence, virů a jaderné války. Chtěl tedy, abychom zachránili lidstvo někde jinde.
Rizika umělé inteligence
Astrofyzik se bál, že právě stroje jednoho dne náš svět převezmou. Umělá inteligence by v jeho očích vedla ke vzniku nové formy života, která nakonec tu lidskou překoná. Apeloval tedy na lidstvo, aby s ní zacházelo velmi opatrně a nenechalo ji o ničem rozhodovat. „Vývoj skutečné umělé inteligence by mohl odstartovat konec lidské rasy,“ prohlásil v roce 2014 v interview pro BBC. „Nabrala by vlastní směr a změnila se dle sebe sama.“
Změna klimatu a naše neschopnost přežití
„Lidé jsou omezeni na svůj pomalý proces evoluce, takže by s ní nemohli soupeřit,“ dodal ještě ke své předpovědi ohledně rizik vývoje umělé inteligence. Globální oteplování bylo dle Hawkinga jednou z hlavních hrozeb pro život na planetě. Varoval nás před zlomovým bodem, za kterým už bude tento proces zcela nevratný. Po něm už na Zemi nebudeme schopni přežít.
Příchod mimozemské civilizace
Hawking věřil, že mimozemská rasa může být pro lidstvo hrozbou, zničila by nás i planetu. Něco z jeho tvrzení dává smysl, protože nemáme tušení, jaké bytosti ve vesmíru žijí. Ani co mají za lubem. Budou jim nejspíš muset čelit budoucí generace a astronomové se kontaktu s nimi nemohou dočkat. „Tak pokročilá civilizace by se možná stala částečně nomádskou. Hledali by tedy nová území k ovládnutí a kolonizovali by jakoukoli planetu v dosahu,“ uvedl.
„Kdo ví, jaké by byly jejich limity?“ Svoje vyhlídky pak zopakoval v dokumentu z roku 2016 Stephen Hawking´s Favourite Places. „Setkání s pokročilou civilizací by bylo asi takové, jako když se domorodí indiáni setkali s Kolumbem. Nedopadlo to moc dobře.“
Zrození superčlověka
Profesor věřil, že lidstvo v budoucnu vylepší samo sebe pomocí adekvátní technologie. Zrod těchto superlidí viděl jako jednu z příčin zničení Země. Budoucnost měla obsahovat i přesnou legislativu na kontrolu těchto vylepšení. Někteří lidé ovšem neodolají pokušení vylepšit paměť, odolnost vůči nemocem nebo délku dožití.