Lesy řas u břehů Kalifornie trápí agresivní mořští ježci. Takto na ně reagují

Lesy na březích Kalifornie jsou na tom bídně, skoro 95 % se jich ztratilo, ale mořské vydry pomáhají na vzdáleném jihu.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Množící se ježci v severní Kalifornii zničili lesy chaluh podél skoro celého pobřeží státu. Joshua Smith se potápí do lesů chaluh podél pobřeží Kalifornie od roku 2012, ale podle jeho slov tehdy vypadaly naprosto jinak. Být pod vodou bylo jako procházet se lesem sekvojů, kde chaluhy vypadaly jako věže katedrál. Jenže to už neplatí a kdysi rozšiřující se les je dnes jen mozaikou řídkého houští odděleného pustinami plnými mořských ježků.

Lesy chaluh se ztrácejí téměř před očima

A tito ježci jsou tak podvyživení, že mořským vydrám ani nestojí za námahu je lovit, což obvykle drží právě tyto ježky v šachu a lesy chaluh ve zdravé kondici. Ostatně podobné scény se odehrávají také dál na severu, kde se původně husté lesy chaluh rozpínaly na území 350 kilometrů podél severního pobřeží celé Kalifornie. Jenže podle satelitních snímků jich od roku 2014 zmizelo více jak 95 % lesů, které zabíraly průměrné 210 hektarů.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jenže aktuální rozloha je jen 10 hektarů a jedná se o roztroušené hájky. Zkoumání odhalilo masivní devastací kdysi odolného ekosystému, ale taky naznačilo nějakou možnost jejich obnovy. Lesy chaluh, které poskytují domov mnoha mořským organismům, dostaly hned dvojí destruktivní zásah. Nejdříve choroba mořských hvězdic vyhladila populaci mořských slunečnic a s její absencí se začali velmi rychle množit právě zmínění mořští ježci.

Jedna rána pro ekosystém za druhou

Druhou ranou pro chaluhy byla tepelná vlna, která trváním a intenzitou překonala i to, proti čemu jsou tyto lesy normálně velmi odolné. Ostatně teplota některých částí Pacifiku kvůli ní stoupla o 2 – 3 stupně Celsia nad normální teplotu. Chaluhám prospívá chladná voda bohatá na živiny, ovšem v teplejší vodě jejich růst zpomalil a méně chaluh se zachytilo ve štěrbinách, kde se normálně vyskytují mořští ježci.

iZdroj fotografie: Unsplash

Těm zmizel klíčový predátor a s potřebou další potravy se vydali mezi chaluhy a lesy pojali jako gigantický bufet. Ovšem vyživení ježci zase zaujali mořské vydry, které by je mohli opět dostat do takového stavu, kdy by měly zbývající chaluhy pokoj a redukované porosty by se opět mohly pomalu vracet ke své původní podobě. V jiných lokalitách se něco takového povedlo, otázkou tedy je, jak si povede tento úsek pobřeží Kalifornie.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články