Ukázalo se, že včely mají až překvapivě rády konopí. To by mohlo přispět k rozšíření populace těchto pilných tvorečků.
Nedávná studie prokázala, že včely mají velice rády konopí – čím větší rostlina, tím větší množství včel umí přilákat. Výzkum univerzity v Cornellu tak ukázal, že lidé nejsou rozhodně jedinými fanoušky této plodiny. Včely na konopí lákají výrazné zásoby pylu, tato rostlina tak může ukázat cestu k obnově včelí populace, což by byla pro životní prostředí celé planety naprosto vynikající zpráva.
Světlo na konci včelího tunelu?
Dle studie jde o jednoduchou úměru – čím větší je oblast porostlá konopím, tím více včel spolehlivě přiláká. Krom toho také platí, že vyšší konopné rostliny přitahují oproti menším daleko větší počet těchto pilných opylovačů. Mezi včelami zřejmě panuje něco jako šeptanda, podobně jako když si lidé navzájem řeknou o výhodné nabídce v obchodních domech. Do rozsáhlých porostů se totiž včely také častěji vracely, a to ve větším množství než na začátku.
Hlavní odrůdy konopí jsou velmi oblíbené u více jak 16 poddruhů včel po celém severovýchodě Spojených států. Celkově jsou tyto závěry docela zvláštní vzhledem k faktu, že konopí neprodukuje žádný nektar, což je typická složka přitahující hmyz. Stejně tak nemá tato rostlina jasné barvy, které také umí lákat opylovače. Ovšem pyl tvořený samčí konopnou rostlinou je pro včely vysoce atraktivní, i když zůstává otázkou, proč tomu tak je.
Není konopí jako konopí
Samičí rostliny, které mají lidé rádi kvůli kouření, jsou včelami obecně ignorovány, protože nevytvářejí skutečné květy. Podle autora studie může mít rapidní rozmach konopí v USA výrazný vliv na ekosystémy a celkovou dynamiku opylení. Konopí může mít silný potenciál posilovat v následujících letech populaci opylovačů. Hlavním výstupem studie je právě předpoklad pozitivního dopadu pěstování této rostliny na upadající populaci včelstev nejen v USA.
Včely jsou totiž hlavním hmyzem opylujícím planetu, a tím pádem jsou klíčovou složkou zemědělství. Bez včel se můžeme prakticky okamžitě rozloučit se spoustou nám běžně dostupných plodin, od mandlí po vodní melouny. A skutečnost, že konopí je pro včely přitažlivé, rozhodně neznamená, že by se jeho složky (konkrétně všeobecně známé kanabinoidy) dostávaly do včelích produktů a vznikal tak například obohacený med, ač by to mnoha lidem znělo lákavě.