Proč se blesky na obloze klikatí: Směr určují silná magnetická pole a kyslík v atmosféře

Blesk dokáže rozsvítit oblohu jasným zábleskem a nabývat nejrůznějších tvarů, ale kdybyste ho nakreslili, téměř jistě byste pro něj zvolili klikatý tvar.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoho mechanismů stojících za bleskem zůstává záhadou, i když výzkumníci začínají odhalovat příčinu zakřivení blesku. „O většině věcí na Zemi víme všechno, vědci dokážou například předpovědět lunární a sluneční zatmění za zlomek sekundy,“ řekl John Lowe. Jedná se o fyzika z University of South Australia a hlavního autora studie zkoumající „strukturu schodů“ u blesků. Lowe a jeho kolegové uvádějí, že charakteristický klikatý obrazec blesku je způsoben vysoce vodivou formou kyslíku, která se nerovnoměrně hromadí.

Vůdci elektricky nabitého vzduchu

Vysokorychlostní fotografie zachycených blesků ukazují, že úderu blesku předcházejí tzv. „vůdci“ ionizovaného (elektricky nabitého) vzduchu. Následně se rozvětvují ze spodní části bouřkového mraku a ve většině případů jsou tito vůdci příliš slabí na to, aby je bylo možné vidět pouhým okem.

Molekuly kyslíku v atmosféře a koncentrace vodivého kyslíku

Vzduch normálně funguje jako izolant, ale vůdci vytvářejí oblasti s vysokou koncentrací speciální formy vysoce vodivého kyslíku. Jsou to molekuly kyslíku s nižším energetickým stavem, než je běžné. Lowe tento proces vysvětluje tak, že silná magnetická pole vytvoří v posledním kroku úderu blesku další singletové delta molekuly kyslíku. Ty pochází z běžných molekul kyslíku v atmosféře. Následně se mohou rozvětvit do všech směrů od místa, kde předcházející krok skončil.

iZdroj fotografie: Pixabay

V čem pochopení blesku může pomoci?

V konečné fázi narazí výboj na zem nebo na vysoký předmět s ní spojený. Tato kolize má za následek viditelný a velmi hlasitý „zpětný úder“ blesku po dobu asi jedné tisíciny sekundy. „Lepší pochopení toho, jak funguje blesk, může budovám a lidem pomoci přežít bouřky,“ říká Lowe. Může například ovlivnit umístění hromosvodů na vysokých objektech, jako jsou výškové budovy, rádiové stožáry a nástavby lodí.

Povaha zdroje blesku

Mezi nevyřešenými otázkami o blesku patří povaha jeho zdroje. Vědci předpokládají, že blesk je statická elektřina vytvořená pohybem ledových částic v bouřkových mracích. Ve skutečnosti o tom nebyl získán žádný přímý důkaz. Časem snad věda ukáže bližší fakta o tom, jak celý proces blesku přesně funguje.

Co vás nejvíce fascinuje na blescích?

Zdroj: IopScience
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články