Každodenní činnosti, které nikoho nezatíží aneb Deset zelených zvyků k záchraně planety, které lze snadno a rychle zařadit do denní rutiny

Úkony jako poctivé třídění odpadu, zhasínání světel nebo ježdění na kole jsou příkladem jednoduchých denních akcí, které mohou pomoci ochránit planetu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jednoduché věci implementované do denního života a fungování lidí jsou prvky přispívajícími k bezpečnosti naší planety a udržitelnost života na ní. A u třech zmíněných to rozhodně nekončí, protože existuje spousta dalších návyků, které skutečně nejsou tak náročné na osvojení a lze je aplikovat doma, v práci, na dovolené nebo kdekoli jinde. A i největší škarohlíd si nejspíš časem uvědomí, že vlastně dávají smysl.

Věčné plastové lahve

Plastové lahve čili „petky“ se na znečištění prostředí podílí asi nejvíce, každou minutu je jich použit zhruba milion a jen 9 % jich jde recyklovat. Zbytek se hromadí v krajině a poměrně často končí v oceánech, kde bude za chvíli více plastu než ryb. Důležitý je pak obecný zvyk recyklovat a vést k tomu i svoje okolí. Samotné třídění má obrovský vliv na produkci emisí oxidu uhličitého a jejich redukci v atmosféře o cca 200 kilogramů za rok.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nesporně bohulibou akcí je vysazování stromů, které jsou nejlepším způsobem čištění ovzduší, pohlcují oxid uhličitý a produkují kyslík. Takže čím víc stromů, tím lepší vzduch. Od nich není daleko k šetření vodou, která je vzácná, omezená, ale naštěstí ji umíme dobře čistit a použitou vracet aspoň v nějaké míře do oběhu. Už jen taková drobnost jako nenechat téct vodu při čištění zubů znamená obrovské úspory každý měsíc, potažmo celý rok.

Všechno je o energii

Dnešní technologie dovolují poměrně snadno šetřit elektřinou i dalšími komoditami, i když jisté počáteční investici – například v podobě žárovek – se člověk nevyhne. Ovšem snížená spotřeba energie se od určité doby nevyhnutelně projeví úsporou na vašich účtech. Stejně tak můžete radikálně ušetřit, pokud budete vařit doma a nebudete kupovat polotovary nebo hotová jídla určená k ohřátí. Ušetříte peníze, nevytvoříte tolik odpadu a vaše tělo vám za zdravější stravu jistě poděkuje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kromě jídla se také často přesunujeme z místa na místo. Tady přichází prostor pro kola, se kterými můžete být mnohem flexibilnější než s vozem, navíc si zlepšíte fyzičku. A když už jste na kole, zkuste nejet pro jídlo do supermarketu, ale na lokální farmářský trh. Spolu s tím se můžete vybavit krásnými kousky ze second handu. Opravdu není potřeba kupovat nové věci s každou módní vlnou. A víte, že 15 % nerecyklovatelného odpadu mají na svědomí jednorázové plenky?

Zdroj: Ecobnb

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články