Jak vyhynuli dinosauři: Na vině může být kometa, planetka i asteroid

Dinosaury na naší planetě nenajdete už víc než 60 milionů let. Dopad mimozemského tělesa proměnil Zemi na několik let v neobyvatelné území. Co tuto apokalypsu skutečně způsobilo?

dinosauři i Zdroj fotografie: Fredrik / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dinosauři byli před miliony let největší vládci naší planety. Před 60 miliony let je však vyhubila největší zkáza, jakou planeta Země kdy zažila. Vyhubení dinosaurů vědce fascinuje už několik desítek let, a přesto o této smrtonosné zkáze stále nevíme všechno. Dodnes se akademici přou, zda byl smrtící Chicxulub asteroid, jak se obecně věří, nebo spíše úlomek menší planetky. Některé teorie zvažují i možnost, že za vyhynutí dinosaurů ve skutečnosti může kometa. Dozvíme se někdy pravdu?

Dinosauři vymírají

Náraz a výbuch o síle 10 miliard atomových bomb. Kráter o velikosti 180 kilometrů a smrtící apokalypsa na následujících několik let, kterou dinosauři nepřežijí. Tak by se dal ve zkratce popsat náraz mimozemského tělesa, který vyhubil téměř všechno živé, co planetu Zemi v té době obývalo. Jedna teorie tvrdí, že náraz způsobil asteroid, druhá zase upřednostňuje pravděpodobnost střetu s kometou. Zajímavá je i teorie o 15 kilometrů širokém úlomku planetky, která k Zemi putovala několik milionů let. V 70. letech totiž vědci objeví v geologické vrstvě z konce křídy vysoký podíl iridia, které se většinou vyskytuje v okolí zemského jádra.

iZdroj fotografie: National Science Foundation, Zina Deretsky / Creative Commons / CC BY-SA

Pravá apokalypsa

Poslední vědecké studie a simulace dokázaly, že dinosauři ve skutečnosti nevyhynuli při samotném nárazu mimozemského tělesa, ale na jeho následky. Bezprostředně po dopadu se do vzduchu vychrlí 200 tisíc kubických kilometrů horniny. Několik kilometrů zemského povrchu sežehne smrtící požár a zbytek zaplaví masivní vlna tsunami. Náraz probudí masivní sopečnou aktivitu a ovzduší planety se na několik let naplní sírou a prachem.

Clona, kterou tahle smrtící kombinace vytvoří, blokuje dopad slunečního světla. Planeta se výrazně ochladí a zastaví se proces fotosyntézy. Rostliny a živočichové umírají kvůli nedostatku kyslíku a tepla. Trvá několik let než se planeta po nárazu očistí a na Zemi se vrátí život.

Kdyby dinosauři nevyhynuli, mohli se vyvinout v inteligentní rasu. Lidé by možná neexistovali

Může za to Jupiter?

Jedna z možných teorií, která by vysvětlila, proč vlastně dinosauři vyhynuli, pracuje s obrovskou gravitací Jupitera. Jeho gravitační pole je tak silné, že může vychýlit dráhů různých dlouhoperiodických těles, včetně komet. Ty se následně dostanou až příliš blízko ke slunci, kde se štěpí a úlomky se vrací zase zpátky. Je docela možné, že cesta jednoho z nich se před miliony let protínala s dráhou Země. Otázkou jen zůstává, kdy k podobné katastrofě dojde příště?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články