Na dně moře našel zvláštní kámen, vyklubala s z něj římská loď plná impozantních artefaktů

Pro potápěče to byl úplně obyčejný den, ale jen do té doby, než narazil na obrovský mramorový sloup. Ukázalo se, že jde o historický vrak lodi.

i Zdroj fotografie: Dwi sumaiyyah makmur / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Potápěč, který prozkoumával moře v blízkosti izraelského pobřeží ve Středozemním moři, náhodou narazil na zbytky starodávné římské lodi a učinil tak naprosto pozoruhodný objev. Tato historická loď byla zdobena impozantními mramorovými sloupy a vědci nyní prozkoumávají tento nález s velkým nadšením. 

Historický objev 

Během svého potápění narazil potápěč na neobvyklý skalní útvar pod hladinou moře, což ho vedlo k zásadnímu objevu. Okamžitě kontaktoval archeology a historiky, kteří začali systematicky zkoumat nález, který byl později identifikován jako historická loď. Ve vraku římské lodi bylo objeveno přes 44 tun artefaktů, což zahrnovalo také impozantní mramorové sloupy. Překvapující je, že existenci této lodi znali archeologové již dříve, ale nevěděli přesně, kde se nachází. Vzhledem k tomu, že byla pohřbena pod pískem se předpokládá, že náhodný objev byl výsledkem bouří, které oblast postihly. 

i

Impozantní římská loď

Vědci tvrdí, že tato loď byla nejstarším známým vrakem námořního nákladu ve východním Středomoří. Tato loď, pocházející z období starověkého Říma, přepravovala více než 40 tun mramoru, včetně sloupů zdobených ornamentálními vzory, hlavic a šestimetrových mramorových sloupů. Významným zjištěním je, že tento objev ukončil dlouhodobou debatu ohledně toho, zda římští obchodníci přepravovali kompletní architektonické prvky nebo jen částečně dokončené artefakty. Nyní je zřejmé, že přepravovaný mramor byl v nezpracované podobě nebo jako částečně opracované kusy, které byly později dokončeny na místě buď místními řemeslníky nebo umělci, kteří byli dovezeni z jiných regionů.

Tento objev nabízí vzácný pohled do historie, zvýrazňuje dovednosti římských kameníků a ukazuje, jak rozsáhlé byly architektonické projekty starověkého Říma. Archeologové doufají, že další průzkumy vraku lodi přinesou další cenné poznatky a hlouběji nás zavedou do starořímské kultury a námořních aktivit. Tento objev tak poskytuje nepostradatelný záblesk do každodenního života a úsilí Římanů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články