GoPro kamera, která přežila „pozření“ lávou. Celý proces natočila a záběr je volně dostupný ke zhlédnutí

Jestli vás někdy zajímalo, jak to vypadá, když něco kompletně pohltí žhavá láva, tak teď máte příležitost.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Při pohledu na vybuchující sopku asi každého někdy napadlo, jak by to vypadalo, kdyby člověka pozřela láva. Teď se na to můžeme podívat téměř z první ruky, protože se to stalo přesně téhle kameře GoPro. Kupodivu tento velmi blízký kontakt přežila, může se tak s námi podělit o podrobnosti. Pro značku kamery je tohle nepochybně geniální reklama, pokud jde o odolnost vybavení, které prodává.

Ve žhavém náručí Země

Erik Storm je členem skupiny EcoGuides, která sídlí na Havajských ostrovech, konkrétně v Národním parku místních vulkánů. Využil příležitosti a rozhodl se nechat svoji kameru v prasklině, která se pomalu plnila lávou. Kamery GoPro jsou ostatně ve svých reklamách prezentovány jako nezničitelné, takže nebylo od věci vyzkoušet, nakolik výrobce dostojí svému slovu. Samozřejmě nikdo nemohl předvídat tak extrémní zátěž jako dotek žhavého magmatu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Erik Storm

Jenže na druhé straně nikdo také neočekával, že by malý kousek digitální technologie vydržel kontakt s lávou o teplotě 1000 stupňů Celsia. Poté, co byla kamera obalena zlatavým žhavým magmatem, se proud zastavil a pomalu vychladl až do klasické kamenné podoby. Tehdy se Erik vrátil a s pomocí potřebného vybavení se pokusil elektroniku osvobodit, tedy aspoň to, co z ní podle jeho předpokladů zbylo.

Dobývání technologie z kamene

K tomuto účelu použil geologické kladívko a samozřejmě se domníval, že o kameru definitivně přišel. Jenže GoPro nejenže přežila, ale pořád fungovala. Díky tomu zachytila celý proces setkání se zemským živlem v tekuté podobě. Erik tedy vytáhl SD kartu, která běsnění rovněž přežila, a na YouTube se podělil o naprosto jedinečný záznam. Ostatně unikátnost záběrů můžete posoudit sami.

Podle prohlášení Erika funguje kamera i nadále, jen už ne tak perfektně jako předtím. Vzhledem k tomu, čím si evidentně prošla, se jedná o naprosto neuvěřitelnou výdrž digitální techniky, nota bene tak komplikované jako je snímač zvuku a obrazu. Ačkoli jde ve výsledku o velmi působivý příběh a dobrou reklamu pro konkrétní výrobek, rozhodně nedoporučujeme testovat tento přístup na vlastní pěst.

Zdroj: BeyondBlindfold

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články