Důsledek nedávného zemětřesení v Turecku a Sýrii: Země má prasklinu o délce 300 kilometrů

Zcela apokalyptické zemětřesení v těchto dvou zemích změnilo uspořádání zemského povrchu. Konkrétně tektonických desek, jak ukazuje analýza satelitních snímků.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na té se projevily dvě nové poruchy v zemské kůře, které vědce naprosto ohromily. Jižní Turecko a sever Sýrie zasáhlo 6. února zemětřesení se silou 7,8 stupně Richterovy škály. Bylo prvním z řady otřesů pokračujících i v dalších dnech a týdnech. Badatelé z COMET, tedy britského centra pro pozorování a modelování zemětřesení, se rozhodli prověřit jeho vliv na samotnou zemskou kůru. Zkontrolovali snímky Středozemního moře před a po.

Dlouhé stovky kilometrů

Jak se ukázalo, v kůře planety vznikly dva zcela nové obrovské zlomy. Ten nejdelší má 300 kilometrů a vede severovýchodně od břehu Středozemního moře. Podle expertů vznikl tento zlom právě během prvního silného otřesu o síle 7,8 stupně Richterovy škály. Došlo k němu 6. února ve 4:17 místního času. Druhý zlom je dlouhý asi 125 kilometrů a následoval po druhém, lehounce slabším otřesu. Ten přišel asi 9 hodin po první vlně.

Míru posunu samotné země výborně ilustruje změna turecké železnice přímo z místa. K trhlinám tohoto druhu obvykle dochází jen v případě opravdu silných otřesů. Dle informací jsou trhliny výjimečně dlouhé, což svědčí o obrovském množství energie uvolněném během celé katastrofy. Jsou navíc jasně viditelné už na povrchu země. Procházely také městy a v těch nejhorších případech přímo budovami. Země se tedy naprosto doslovně rozestoupila.

Křižovatka tektonických desek

„Čím silnější zemětřesení, tím větší a delší je takový zlom. Místy jsou patrné horizontální posuny dosahující až 5 metrů. Tento případ je tak jedním z nejdelších za celou historii monitoringu zemětřesní na jednotlivých kontinentech. A je také velmi neobvyklé mít takto silné otřesy s odstupem pouhých několika hodin,“ uvedl profesor Tim Wright, vedoucí týmu COMET. Vědci ukázali některé fotografie i na sociálních sítích, vše je zcela zřetelné.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hraniční oblasti Turecka a Sýrie jsou k otřesům obecně velmi náchylné. Je tu totiž křižovatka hned tří tektonických desek, konkrétně anatolské, africké a arabské. Dle rozboru NASA bylo hypocentrum tohoto zemětřesení u zlomové linie asi 18 kilometrů pod povrchem. Právě malá hloubka způsobila, že šlo o výjimečně ničivé otřesy. Jejich energie tak dosáhla do vzdálenosti až stovek kilometrů od bodu zrodu. Něco takového nastalo naposledy roku 1906.

Další otřesy, většinou slabší

„Jednalo se o velmi silná a rozsáhlá zemětřesení. Délka i magnituda o síle 7,8 bodu se podobala události z roku 1906, která tehdy zdevastovala americké San Francisco,“ uvedl Eric Fielding, geofyzik z Jet Propulsion Laboratory NASA. Počet obětí katastrofy zatím přesáhl 41 000 životů. V Turecku zemřelo 35 341 lidí a události z 6. února se tak staly největší tragédií v nové historii tohoto státu. Počet obětí přesáhl i zemětřesení v roce 1939.

Sýrie hlásí nejméně 5 814 obětí. Nejvíce postižené oblasti Turecka už opustilo více jak 2,2 milionu lidí. Obě země zasáhly od té doby tisíce drobnějších otřesů. Jejich síla ovšem obvykle zůstává pod 5 stupni Richterovy škály. Zasáhly například provincii Malatya a nejméně na 5 místech operují záchranné týmy včetně českých. Počty obětí dále stoupají, jeden z posledních údajů uvádí v Turecku 44 370 lidí, v Sýrii pak 6 000 mrtvých.

Kde jste zrovna byli, když jste se o otřesech dověděli?

Zdroj: Reuters
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu