Duchové, mimozemšťani či bájná monstra: Proč stále nemáme důkazy pro paranormální jevy

Vypadá to, že se každý měsíc objevuje nějaký nový případ, který slibuje osvětlit dosud nevysvětlené fenomény. Tajemné monstrum, neočekávané uzdravení nebo jiné zázraky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ale jako příslovečná mrkvička před oslíkem je konečný důkaz vždycky někde „tam venku“. Nikdy na dosah konkrétním badatelům. Zprávy o UFO už léta vlastně tvrdí, že jasný důkaz mimozemského života je doslova za rohem. Původci věří a tvrdí, že „pravda bude brzy odhalena“. Buď tím, že se cizí návštěvníci sami odhalí na trávníku u Bílého domu, nebo že světové vlády ukončí své mlčení a zveřejní skutečné důkazy cizí přítomnosti.

Ohlášení nového věku, který stále nepřichází

Po celé tyto dekády slibují také příznivci hnutí New Age příchod právě nového věku. Někteří si možná ještě pamatují „Harmonic Convergence“, která se konala v srpnu 1987. Tehdy se tisíce lidí shromáždily na údajně posvátných územích po celém světě, včetně Stonehenge a mostu Golden Gate. Měli pomoci uvést globální věk míru, bratrské lásky a jednoty. Navzdory dvěma dnům písní, tanců a modliteb jsou tu války, genocidy a teroristé pořád s námi.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Uplyne nějaký čas a opět je slibován jasný důkaz, který se rozplyne. Upřímně se to všechno odehrává ve velmi předvídatelných vzorech. Jako první přijde laik či nevědec s tím, že objevil nové a velmi důležité skutečnosti. Jako objevení Noemovy archy v Turecku nebo nových stop Yettiho. Média se toho chytí a i z drobné věci se stane naprostá senzace. Jak se zájem hromadí, původce slibuje, že všechno prozkoumají vědci a nepochybně to potvrdí.

Stejný vzorec bez ohledu na nález a humbuk

A mohli byste si myslet, že dalším krokem tedy bude opravdu vědecký průzkum objeveného artefaktu nebo experimentální ověření tvrzení. Pak by měla následovat tisková konference s potvrzením UFO, paranormálních dovedností nebo Yettiho. Zkrátka konečné potvrzení existence něčeho, co tu s námi bez vysvětlení bylo již dlouho. Jenže na to vůbec nedojde. Místo toho původní tvrzení prostě jen vyšumí a někdy se „důkazy“ ukáží jako podvrhy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jako případy Bigfoota „spatřeného“ v Georgii nebo světla UFO z New Jersey. V některých případech nejsou důkazy padělek, jsou však dvojznačné a otvírají více možností vysvětlení. Z původního příběhu tak nakonec nic není, protože z důkazů nelze nic konkrétního vyvodit. Příkladem budiž nález stop Bigfoota Joshem Gatesem v roce 2007. Ten se pak stal hostem pořadu Destination Truth. Nedokázal určit, co způsobilo stopy v Himálaji.

Nalezeno na vrcholku světa

Rychle usoudil, že muselo jít o Yettiho. Objev se dostal i do mezinárodního tisku a televizního vysílání. Stopy byly poslány do USA k podrobnému prozkoumání předními vědci. A co se poté stalo s otiskem, který se nabízel jako nepopiratelný důkaz existence pověstného kryptida? Jako obvykle začala zpráva jako velká senzace a skončila jen nevýrazným zafňukáním. Nejlépe zachovalá nalezená stopa se vědcům na stůl nedostala.

Není na pořadu dne ve Smithsonovském institutu ani jasným favoritem pro vědecké bádání, jehož výsledky by se dostaly do renomovaného časopisu a byly prověřeny dalšími autoritami. Ne. Tento nález, kolem kterého bylo původně takové pozdvižení, jasný důkaz existence Bigfoota, se momentálně nachází jako atrakce v Disneylandu. V zásadě se tak věci točí v kruhu a část světa jako by ustrnula.

Který z takových příběhů s vámi naposled opravdu zamával?

Zdroj: LiveScience
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články