Jak by vypadal svět, kdyby všechny země souhlasili, že se zbaví svých armád a vojenských sil

Armády napříč celým světem jsou penězožravé stroje a stávají se stále dražšími. Jen v roce 2019 utratil celý svět 1,917 trilionu dolarů za vojáky a zbraně všeho druhu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kam by pak šly tyhle prostředky? Co se můžeme naučit od Kostariky? Byl by potom na celém světě skutečně mír? Tak si zkuste představit, že veškeré vojenské organizace světa byly zrovna včera rozpuštěny. Teď na chvíli odložte své pochybnosti někam stranou a pojďme si projít nový svět, ve kterém není ani jedna zelená uniforma.

Miliardy k dispozici

Finance do armády jenom tečou, takže například USA mají najednou volných přes 732 miliard dolarů. U Číny je to 261 miliard dolarů a v případě Indie 71,1 miliard. A to jsou jenom 3 národy. Použily by země tyto nenadále uvolněné peníze moudře? Pro lepší představu se pojďme podívat do zmíněné Kostariky. Tato země totiž nedisponuje armádou už od roku 1948. Místní vláda dokonce vojenské velitelství předělala na muzeum umění a prostředky přesměrovala.

iZdroj fotografie: Pxhere

To, co by jinak padlo na armádu, je teď investováno do zdravotnictví, vzdělávání a také ochrany životního prostředí. Neznamená to ovšem, že tu nedochází k žádným zločinům nebo násilí. Jenže místo armády má Kostarika velmi silnou policii nasazenou primárně k obraně státní hranice. V USA je vidět něco podobného, ale v mnohem větším měřítku. Spojené státy by však místo toho mohly investovat do nemocnic, univerzit a infrastruktury.

Investice kvůli novým hrozbám

Pokud by šlo více peněz do zdravotní péče, jednotlivé země by byly mnohem lépe vybaveny při střetu s novými chorobami. Například americký Pentagon měl během pandemie covidu-19 velmi štědré financování. Jenže v celé zemi chyběly plicní ventilátory, respirátory, masky a další nezbytné prostředky pro boj s koronavirem. Pokud by se země zbavily armád, mohly by mnohem lépe ochránit obyvatele před zdravotními krizemi tohoto typu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Takové změny by znatelně ovlivnily každého kolem vás. Stejně tak by peníze nebyly problém, pokud byste chtěli jít na vysokou. Stárnoucí potrubí, rozpadající se silnice a znečištěné vody by se daly snadno opravit. Prostředky by se daly také použít na pomoc lidem v nouzi a bez domova, což by přispělo k posílení a ozdravení komunit. Každá země by měla v rozpočtu prostředky navíc a rozhodla by se, jak tyto peníze použít.

Snížení státního dluhu

Některé vlády by mohly finance použít na snížení vlastních národních dluhů, nebo je dokonce vrátit lidem. Byla by to také obrovská výhra pro životní prostředí. Například v USA je armáda jedním z největších uživatelů ropy, a tudíž největším znečišťovatelem. Bez vojenských strojů, které pumpují oxid uhličitý do atmosféry, bychom byli mnohem blíž udržitelné budoucnosti. A zastavení klimatické změny je opravdu drahé.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ovšem svět by nebyl bez armád rozhodně klidné místo. Spory mezi národy by nejspíš stále byly násilné. Stejně tak by tu zůstávaly skupiny, které chtějí poškodit ty ostatní. Něco z uvolněných peněz by tak nejspíš šlo do posílení policejních složek. Ty by převzaly některé povinnosti armády a staly by se více vojenskými. Země by mohly váhat se vstupem do válek. Nebo by naopak záhy vypukla třetí světová a narukovali by skoro všichni.

Jak vnímáte tuto bezpečnostní složku státu?

Zdroj: WhatIfShow

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články