Černobylská sloní noha. Vražedná substance, která se zformovala ze zbytků vybuchlého reaktoru. Ke smrtelné dávce ozáření doje po pár minutách. Tragédie zde žije dodnes.
Sloní noha je jeden z pozůstatků Černobylské tragédie, který dodnes rozsévá smrt. Jedná se o 200 tun těžkou hmotu, kterou tvoří roztavené jaderné palivo a jaderný prach. Hmota se postupně zformovala do tvaru, který připomíná sloní nohu. Dodnes se jedná o extrémně radioaktivní hmotu, která způsobí smrtelné škody už po pár minutách v její blízkosti.
Tragický výbuch v Černobylu
Černobyl se nachází na území dnešní Ukrajiny a do historie se zapsal jednou z nejničivějších tragických událostí v dějinách lidstva. K výbuchu čtvrtého černobylského reaktoru došlo v noci 26. dubna roku 1986. Během několika sekund byla celá přilehlá oblast zaplavena smrtící dávkou radiace, která se postupně šíří přes celou Ukrajinu až na území dnešního Ruska a Běloruska.
Výbuch jaderného reaktoru byl pět set krát silnější než výbuch jaderných bomb shozených na Hirošimu a Nagasaki. Celkem 31 lidí zahynulo bezprostředně po výbuchu. Dalších 30 až 80 tisíc lidí následně podlehlo vážným následkům silné radiace. Během jednoho dne došlo k evakuaci jednoho milionu obyvatel z přilehlého města, které bylo společně s Černobylem na následujících 3 tisíce let označeno jako místo nevhodné pro život.
Sloní noha zabíjí dodnes
Radioaktivní hmota, které se přezdívá sloní noha, představuje jeden z děsivý odkazů celé tragédie. Vědci ji poprvé objevili až v prosinci roku 1986, téměř osm měsíců po tragédii. Hmota obsahuje zbytky grafitu, ze kterého bylo postaveno jádro reaktoru. Silnými teplotami a působením radiace se hmota zformovala do několika na sobě naskládaných vrstev, které svým tvarem připomínají sloní nohu. Nebezpečná hmota se nachází zhruba šest metrů nad zemí, v koridoru pod čtvrtým reaktorem.
Sloní noha se skládá ze široké škály různých materiálů, které při výbuchu vznikly. Každý z nich je vysoce radioaktivní a dohromady tak tvoří smrtící směsici zkázy. Sloní noha je dodnes považována za jednu nejtoxičtějších hmot na světě. Radioaktivita v jejím okolí dosahuje 80 Grayů za hodinu. Při tomhle množství by člověku stačilo méně než 5 minut, aby dostal smrtící dávku ozáření. Sloní noha se však pomalu rozpadá a tím se snižuje i její radiace. Potrvá však ještě hodně dlouho, než bude úplně neškodná.