Co se stane, když se napijete vody ze záchodu? Jsou místa, kde už si na to lidé musejí zvykat

Naše zásoby vody jsou omezené a do roku 2025 se může 66 % lidí na celém světě dočkat omezených dodávek. Existuje ale jedno místo, kde je vynikající a čistá voda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ano, správně, toaletní mísa. Jak chutná voda z tohoto zdroje? Jaké následky by to mělo pro vás organismus? A proč je to něco, na co si možná budete muset do budoucna zvyknout? V první řadě je třeba si uvědomit, že voda, která plní mísu, je ta stejná, kterou dostáváte z kohoutku v kuchyni nebo umyvadle. Tam ovšem jakákoli podobnost končí. Jakmile se totiž voda zastaví uvnitř „bílého trůnu“, stane se vysoce kontaminovanou.

Není čistá jako čistá

Není to přitom nutně proto, že by byla hned v kontaktu s vašimi souvisejícími aktivitami, tedy močí, stolicí nebo dalšími projevy těla. I když vypadá zcela v pořádku a nechutná nijak podivně, může obsahovat až 10 trilionů bakterií všeho druhu. To je množství, jaké za sebou může podle 11 různých studií zanechat lidská stolice. A to ani nezmiňujeme všechny čisticí prostředky, které zajisté používáte, abyste se právě těchto bakterií zbavili.

iZdroj fotografie: Pixabay

Představte si ale na chvíli, že opravdu nemáte jiný vodní zdroj kromě tohoto. Měli byste se napít z mísy? Krátce a jednoduše – nedělejte to. Spláchnutí toalety totiž zdaleka nevyčistí a neodplaví všechny choroboplodné zárodky. Jestli máte žízeň a nemůžete si pomoct, nebo opravdu nic jiného není, nejdříve ji převařte. To pomůže proti většině bakterií. Nebo to zkuste a modlete se, aby byl záchod nepoužitý a naprosto, naprosto čistý.

A pokud nebude?

V takovém případě se nejspíš připravte na velmi divokou jízdu plnou hučení v žaludku a drastické momenty s průjmem a zvracením. Ti nejčastější paraziti a bakterie v toaletě mohou způsobit horečky, nadýmání a žaludeční bolesti. Symptomy většinou začínají asi 15 hodin po infekci. Mohou však trvat až 70 hodin a kromě jiného vás zanechat ve stavu těžké dehydratace. Jen doufejte, že si tekutiny nemusíte opět doplnit tímto způsobem.

V závislosti na objemu bakterií ve vodě by pak následky mohly být ještě drastičtější. Touto cestou si totiž můžete způsobit otravu krve, což vede k masivní imunitní reakci, tzv. sepsi. Ta nastává, když vaše tělo bojuje proti infekci, a může být smrtelná. Proč byste ale vlastně začali pít vodu z mísy? Omlouváme se za deziluzi, ale někteří lidé už to dělají. V zemích jako je Singapur nebo Austrálii používají ošetřenou odpadní vodu i na pití.

Pravděpodobný způsob budoucnosti

Brzy si na to nejspíš budeme muset navyknout všichni. Zcela čisté vody je k dispozici jen 1 % a je dosti nedosažitelná, tudíž se musíme začít rozhlížet po alternativách. Pokud by průměrné město dokázalo všechnu odpadní vodu zrecyklovat, mohlo by takto pokrýt 60 % své běžné spotřeby. A samozřejmě bychom v takovém případě nepili vodu přímo z toaletní mísy. Singapur dosáhl například takové recyklace, že může tuto vodu používat i v průmyslu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Tedy i v procesech, které vyžadují opravdu čistou vodu. Dokonce i v místech jako je San Diego už lidé pomalu mění své návyky. V roce 2004 se 63 % lidí stavělo proti tomu, aby byla recyklovaná voda přidána do normálního řadu. A o skoro dvě dekády později se shodli na projektu, který má skrze recyklaci poskytnout vodě celou třetinu pitné vody. Zprovoznit ho má být možné do roku 2035, což už je skoro za chvíli.

Byli byste k takovému kroku ochotni, nebo byste hledali jiné zdroj?

Zdroj: QuestionsForScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články