Konkurent Bermudského trojúhelníku: Bassův průliv v minulosti požíral jednu loď za druhou

Bassův průliv svou pověstí předčí i mnohem známější Bermudský trojúhelník. Lodě se zde beze stopy ztrácejí už několik století. Působí zde nadpřirozené síly nebo UFO?

Bassův průliv i Zdroj fotografie: SwiMmiNiT / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Věděli jste, že Bermudský trojúhelník není jediným místem na světě, které v námořnících a letcích vzbuzuje strach? Mezi Austrálií a ostrovem Tasmánie se nachází Bassův průliv, který má snad ještě horší pověst než jeho záhadný konkurent. Podle dostupných údajů se zde lodě ztrácejí již od objevení průlivu na konci 18. století. Svou zkázu zde našlo už přes 800 lodí i letadel.

Nebezpečný Bassův průliv

Bassův průliv je pojmenovaný po jeho objeviteli Georgi Bassovi (1771 – 1803). Jedná se o 500 kilometrů dlouhý a v některých místech až 350 kilometrů široký průliv, který je už celé staletí postrachem všech námořníků. V roce 1839 zde beze stopy zmizí trojstěžník Britomart, který převáží vzácný náklad zlata. Místní legenda uvádí, že byla loď v průlivu přepadena uprchlými vězni, kteří si dělali zálusk na její poklad. Skutečný osud lodi se však nikdy nepodařilo vypátrat a vše, co o ní víme, pochází z několika nalezených lodních deníků, které po čase vyplavilo moře.

Nebezpečí pro lodě i letadla

Skutečná hrozivá síla průlivu se širší veřejnosti předvedla během jachtařského závodu v roce 1998. Lodě startovaly z přístavu v Sydney a cíl měly v Hobartu. Trasa vedla přes Bassův průliv, kde se potopilo pět lodí a zemřelo zde šest jachtařů. Závod nakonec dokončilo pouze 44 lodí z původních 155, které vypluly ze Sydney.

Mapa - Bassův průliv
iZdroj fotografie: Jeff Schmaltz, MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC / Creative Commons / CC BY-SA
Nebezpečí neznámého původu čeká v Bassově průlivu

Bassův průliv však není nebezpečný pouze pro námořníky. Stejně jako v případě Bermudského trojúhelníku se i tady za nevysvětlitelných okolností ztrácí letadla. V roce 1934 se při letu přes průliv ztratí dopravní letadlo s dvanácti pasažéry na palubě. Trosky letadla ani těla se nikdy nenajdou. Nejznámější však je zmizení malého osobního letounu v roce 1978. Cessnu pilotoval tehdy dvacetiletý Frederick Valentich. Těsně před svým zmizením informuje řídící věž o přítomnosti neznámého letounu, který ho neustále pronásleduje.

5 záhadnějších míst než samotný bermudský trojúhelník. Pro podivné události dosud neexistuje vysvětlení

Přírodní úkazy nebo UFO?

Spousta lidí věří, že Bassův průliv ovládají mimozemšťané, kteří odsud odnášejí nevinné oběti. S nimi se často spojuje právě případ Fredericka Valenticha. Případy zmizení však mohou mít mnohem racionálnější vysvětlení. Bassův průliv je jednou z nejobtížnějších námořních oblastí, kde se silné mořské proudy mísí se silným vichrem, který vždy fouká opačným směrem, a vytváří tak mimořádně velké vlny. Některé z nich dosahují výšky až 15 metrů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články