Pokud jste si někdy položili otázku, jak bude vypadat svět za 100 let, máme pro vás náhled do budoucnosti založený na aktuálním vývoji. Je se na co těšit.
Téměř každého občas napadne otázka, kam náš svět a naše životy do budoucna směřují. Někteří vize o budoucnosti vyhlížejí s nadšením, jiní se jich spíše obávají. Evoluci a rozvoj však nezastavíme. Stačí se ohlédnout 100 let do minulosti, abychom zjistili, jak rychle se moderní svět rozvíjí. Tento vývoj se v posledních letech ještě zrychluje a podobný trend lze předpokládat i v následujících letech. Jak by tedy podle aktuálního rozvoje mohl vypadat svět za 100 let?
Náš svět za 100 let
V globálním měřítku se do budoucna očekává kompletní změna struktury lidstva. Svět za 100 let nebude řešit otázku rasy, náboženství ani národnosti, ale naopak se bude prosazovat kompletní globalizace. Státní útvary by se mohly rozpadnout na takzvané městské státy.
Také politické spektrum se pravděpodobně významně změní. Zanikne klasické rozdělení na pravicové a levicové strany. Místo toho se bude na politiku nahlížet z generačního pohledu, kdy mladší i starší generace budou proti sobě hájit své rozdílné zájmy. Lidstvo se bude nadále muset přizpůsobit klimatickým hrozbám i změnám. Experti nevylučují rozmach podvodních měst. Obecně dojde k osídlení všech doposud neobyvatelných částí planety.
Uspokojení všech potřeb
Svět za 100 let slibuje kompletní naplnění základních potřeb všech lidí. Ačkoliv sociální rozdíly zcela nezmizí, každý na této planetě by měl mít bezplatný přístup k základním životním potřebám, jako je jídlo, střecha nad hlavou, zdravotní péče a bezpečí. Moderní domy budou vybaveny nábytkem, které vytisknou 3D tiskárny.
Veškeré zařízení bude ovládat centrální počítač, který bude přijímat hlasové příkazy lidí. Předpokládá se výrazný úbytek cestování, protože lidé budou pracovat v online prostoru, který nebude vyžadovat docházení do práce. Pro nutné cestování však budou k dispozici autonomní dopravní prostředky poháněné sluneční nebo větrnou energií.
Prodloužení délky života
Každý člověk bude mít přístup k osobní analýze zdraví, která zároveň určí vhodnou léčbu. Předpokládá se prodloužení lidského života, které by mohlo běžně přesáhnout hranici 100 let. Současně s tím dojde k většímu rozvoji umělého oplodnění, aby mohli mít lidé děti v pozdějším věku.
Zároveň by mělo kvůli lepším technologiím dojít ke zkrácení pracovního týdne na pouhé tři dny, což lidstvu poskytne dostatek volného času. Otázkou tak zůstává, zda svět za 100 let dokáže lidem nabídnout prostor k uplatnění a seberealizaci nebo je lidstvo odsouzeno k pohodlnému životu hraničícímu s nudou.