Smutný osud českých studentů v Albánii: Údajně se měli stát oběťmi obchodníků s lidskými orgány

Tragický konec má výlet tří mladých studentů do pohoří Prokletije v Albánii. Všichni tři v neznámých horách beze stopy zmizí. Co se s nimi doopravdy stalo?

v Albánii i Zdroj fotografie: Pasztilla aka Attila Terbócs / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Píše se rok 2001 a tři mladí studenti odjíždějí do hor v Albánii. Bratři Michal (23) a Jan (22) a Michalova přítelkyně Lenka (23) jsou zkušení horolezci, kteří chtějí prozkoumat pohoří Prokletije. Už samotný název pohoří naznačuje, že tento příběh nebude mít šťastný konec. V Albánii v té době panují poměrně neklidné časy, které se trojici studentů stanou osudnými. Všichni tři beze stopy zmizí a ani po více jak dvaceti letech se s jistotou neví, co se s nimi stalo.

Prázdniny v Albánii

Trojice studentů si podle všeho moc dobře uvědomovala, do jak nebezpečné oblasti se chystají. Rodičům doma tvrdili, že jedou do hor v Rumunsku, kde už dřív několikrát byli. Ve skutečnosti se však vydali do Albánie. Albánskou hranici překročili 7. srpna 2001 a zpátky se měli vrátit o pár dní později. Místo návratu však rodiny studentů čekalo nepříjemné zjištění.

Rodina i kamarádi okamžitě zorganizovali dobrovolnou pátrací skupinu, která se vydala do Albánie studenty hledat. Hned po příjezdu byl skupině přidělen místní ozbrojený doprovod. V tu chvíli dotyční zjistili o jak nebezpečné prostředí se jedná a začali tušit, že se studentům v Albánii stalo něco tragického. Přes všechny snahy se jejich těla nikdy nenašla a ani po dvaceti letech není zcela jisté, co se tehdy přihodilo.

iZdroj fotografie: NASA / Creative Commons / CC BY-SA
Schéma pohoří Prokletije

Český stát nic nezmůže

Rodinám studentů v tu chvíli nedokáže nikdo pomoct. Česká policie i ambasáda v Albánii měly jen omezené možnosti, jak v případě postupovat. Bratr ztracené Lenky se s tím však nehodlá smířit a obrací se na spisovatele a scénáristu Josefa Urbana, který pohoří Prokletije dobře zná. Josef Urban podnikne do oblasti celkem tři výpravy, při kterých se snaží vypátrat skutečný osud studentů. Celý příběh ho natolik zasáhne, že z vlastní iniciativy apeluje na státní orgány v Albánii i České republice, aby je donutil případ vyřešit a uzavřít. Na základě svého pátrání napíše knihu Návrat do Valbone, která v beletrickém podání pojednává o skutečnostech, které se spisovateli povedlo vypátrat.

Farmář

Rodině se vypařil přímo před očima: Zmizení farmáře Oriona patří mezi ta nejzáhadnější v historii

Obchod s lidskými orgány

Josef Urban je po letech pátrání přesvědčen, že se mladí studenti stali oběťmi obchodu s lidskými orgány. Pohoří Prokletije bylo na počátku milénia plné zločineckých organizací, které využívaly chaosu právě končící války v Kosově. Do oblasti byli posílání srbští zajatci, kterým zde byly odebrány orgány. Podobný osud pravděpodobně potkal i trojici studentů, kteří si chtěli v Albánii užít poslední dny prázdnin.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články