Vrtný projekt Moholela: Někteří věří, že 15 kilometrů hluboká díra vede do pekla

Skutečná brána do pekel. Díra v zemi o hloubce 15 kilometrů děsí dodnes, ozývají se z ní zvuky ďábla a dalších pekelných stvoření. Nikdo se k ní neodváží přiblížit.

do pekla i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Studená válka přinesla několik technologických pokroků. Závody ve zbrojení a o dobytí vesmíru mezi Sověty a Amerikou významně přispěly k rozvoji různých vědních oborů. Méně známý závod probíhal také směrem k zemskému jádru. Zatímco Američané svůj vrtný pokus už v roce 1966 zastavili kvůli špatné organizaci a nedostatečnému financování, Sověti se údajně provrtali až do pekla.

Objevili bránu do pekla

Původní plán určoval vyvrtat díru do hloubky 15 tisíc metrů. Vrtání započalo v roce 1970 a po prvních čtyřech letech se lidé dostali zhruba do poloviny plánované hloubky. V té době ještě vše probíhalo bez větších komplikací a Sověti věřili, že za další čtyři roky dosáhnou vytouženého cíle. V hloubce 12 tisíc metrů však začaly první problémy.

Nejzávažnější byla nečekaně vysoká teplota, se kterou vědci nepočítali a se kterou si tehdejší technika nedokázala poradit. Prvotní odhady určovaly, že teplota v této hloubce bude dosahovat 100 stupňů. Realita však tyto odhady dalece předčila a skutečná teplota dosahovala 180 stupňů Celsia. Tehdy se začalo říkat, že Sověti narazili na bránu do pekla.

díra do pekla
iZdroj fotografie: Depositephotos
Sověti se údajně provrtali až k bráně do pekla.

Poklady Zemských hlubin

Přesto se Sovětům povedlo odhalit několik vzácných pokladů zemské hlubiny, které prohloubily lidskou znalost o naší domovské planetě. Hloubkový vrt například odhalil, že se uvnitř Země skrývá velké množství horké minerální vody, která byla téměř všude podél vrtné trasy. Zároveň s ní bylo objevené velké množství různých plynů, včetně helia, vodíku, dusíku a oxidu uhličitého.

V neposlední řadě vědci zjistili, že pod zemskou vrstvou žuly není žádný čedič. Místo něho nalezli v hloubce 6,5 tisíc metrů fosilie. Dodnes nikdo nedokázal vysvětlit, jak se tak hluboko mohly dostat. Zatímco všechny tyto objevy přispěly k rozšíření vědních oborů, údajný nález brány do pekla jen rozdmýchal různé konspirační teorie.

Skutečné peklo v zemském jádru?

První historky o bráně do pekla, kterou objevili Sověti, získaly popularitu v roce 1989. Amerikou tehdy proběhlo několik novinových článků, které detailně popisovaly plynové démony, kteří se z vrtu do pekla objevili a přiměli sovětské vědce, aby projekt opustili. V jednom rádiu se dokonce objevila 17 sekund dlouhá nahrávka lidského nářku a démonických zvuků, které se z hloubky ozývaly.

Nehoda na vrtu Byford Dolphin: Jak život pod silným tlakem vedl k jedné z nejděsivějších nehod v historii

Podle kanálu The Why Files se však jednalo pouze o populární legendu, která se šířila především křesťanskými médii v Americe. Skutečné peklo tak možná objeví další generace, které budou ve vrtání s moderní technologií pokračovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články