Budoucnost plynových sporáků vypadá opravdu bledě. Pokud je máte doma i vy, raději byste měli hledat novou alternativu, třeba indukci.
V současné době se většina států snaží směřovat k ekologické budoucnosti a chránit tak planetu před znečišťováním. Důkazem je i zavržení aut se spalovacími motory, jejichž výroba má být zakázána od roku 2035. Nyní by se ta samá situace mohla týkat i plynových sporáků, které oproti indukci vyžadují více energie a vypouští do vzduchu toxiny.
Plynové sporáky schytávají kritiku
Indukční sporáky si v současné době získávají obrovskou oblibu. Vaření je s nimi podstatně snadnější, rychlejší a lze je vyčistit v řádech několika vteřin. Jejich benefitů si začíná vážit i většina světových kuchařů, kteří je považují za spolehlivější, a dokonce podle nich rozptylují energii po celé ploše pánví a hrnců mnohem lépe než právě plynové sporáky.
Naproti tomu plynové sporáky schytávají značnou kritiku, a to nejen co se týká nižší efektivity a náročnosti úklidu. Oproti indukci totiž vypouští do vzduchu plyny a nejsou tolik energeticky úsporné. Podle některých odborníků dokonce mohou být pro členy domácnosti velmi nebezpečné. Jediným plusem tak zůstává nízká pořizovací cena.
Nebezpečí spočívá v úniku toxických plynů
Již několik studií dle serveru Acspubs potvrdilo, že plynové sporáky vypouští do svého okolí relativně velké množství metanu. Ten uniká i v případě, že je kohout zatažený a může výrazně ovlivnit ovzduší v domácnosti, čímž zvyšuje riziko zdravotních potíží všech členů rodiny. Dále pak uvolňují i benzen a oxid dusičitý, které zase přispívají k astmatu.
Odborníci se proto začínají domnívat, že nejspíše dojde k zákazu plynových sporáků. Je totiž patrné, že výrazně škodí klimatu, a navíc je může každý nahradit za mnohem úspornější indukční varné desky. Zrovna tak to bylo i s auty se spalovacími motory, které brzy na evropském trhu nepůjde pořídit. Podobně by to mohlo dopadnout tedy také v tomto případě, protože se dříve nebo později někdo k tomuto tématu ozve.